Reklama

Polska wyśle cztery F-16 do walki z Państwem Islamskim

​Polska wyśle cztery myśliwce F16 do walki z Państwem Islamskim w Syrii i w Iraku. Poinformował o tym w Brukseli minister obrony Antoni Macierewicz, który uczestniczył w zakończonym właśnie spotkaniu szefów resortów obrony państw NATO.

Wysłanie myśliwców będzie polskim wkładem w międzynarodową koalicję, która walczy z islamskimi fanatykami. Antoni Macierewicz powiedział, że samoloty są już gotowe do działania i czekają na ostateczny podpis prezydenta pod decyzją. "Cztery F16, które mają pełnić misję rozpoznawczą, mam nadzieję, że znajdą się w bazach na Bliskim Wschodzie jeszcze przed szczytem NATO. Wszystkie przygotowania, rozpoznanie, wydzielenie żołnierzy, pilotów zostało zakończone. Jesteśmy gotowi" - deklarował minister.

Antoni Macierewicz nie chciał powiedzieć, do którego kraju polecą polskie samoloty. Międzynarodowa koalicja walcząca z fanatykami operuje w Syrii i w Iraku, ale ma swoje bazy m.in. w Kuwejcie i Turcji.

Obecnie koalicja liczy ponad 60 krajów, w tym wszystkie państwa członkowskie NATO. W lutym tego roku Polska zobowiązała się przystąpić do sojuszu, którego celem jest bombardowanie celów związanych z islamistami i tym samym wsparcie irackich wojsk oraz umiarkowanej opozycji zbrojnej w Syrii.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy