Reklama

Państwo Islamskie: Masowa egzekucja w Iraku

Dżihadyści z samozwańczego Państwa Islamskiego dokonali egzekucji 20 osób, które chciały wstąpić do milicji zwalczającej islamistów w prowincji Kirkuk na północy Iraku - przekazały w poniedziałek irackie władze. Do zbrodni doszło w mieście Hawija.

W internecie pojawiły się zdjęcia, opatrzone skrótem "IS", na których widać ponad 10 martwych mężczyzn powieszonych za nogi na słupach energetycznych - podaje AFP.

Dwudziestu mężczyzn chciało wstąpić do paramilitarnych jednostek mobilizacji ludowej - poinformowała iracka policja i przedstawiciele lokalnych władz. Najpewniej byli oni szyitami.

Złożone z sunnickich fundamentalistów IS uważa szyitów za heretyków, którzy za odstępstwo od wiary zasługują na śmierć. W szeregach Państwa Islamskiego walczy wielu irackich sunnitów, którzy uważają, że władze w Bagdadzie nie szanują ich praw, a w rządzie jest nadreprezentacja szyitów.

Reklama

W poniedziałek siły kurdyjskie rozpoczęły ofensywę na południe i na zachód od Kirkuku, wywierając w ten sposób presję na ostatnie bastiony dżihadystów na wschód od rzeki Tygrys.

Od tygodnia trwa również operacja odbijania z rąk bojowników IS strategicznego miasta Tikrit w środkowej części Iraku.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy