Reklama

Fortuna Państwa Islamskiego. Skąd bierze pieniądze?

Centrum Analiz Terroryzmu w Paryżu oceniło majątek Państwa Islamskiego (IS) na 2,2 mld dolarów. Główne źródła jego dochodów to podatki ściągane od eksporterów ropy naftowej, cementu i zbóż oraz handel narkotykami, organami ludzkimi i kobietami.

Francuskie czasopismo ekonomiczne "Challenges" w ostatnim numerze, który ukazał się w sobotę, podnosi tę kwotę o 200 milionów dolarów.

Fortuna Państwa Islamskiego (IS) wzrosła, według czasopisma, dzięki temu, że wzrosła zdolność do ściągania podatków na kontrolowanych przez nie terenach; w efekcie zwiększyły się one z 600 milionów od miliarda dolarów.

"IS jest coraz skuteczniejsze w ściąganiu podatków i wymuszeniach wobec przedsiębiorców. W Mosulu, w irackiej prowincji Niniwa, potrąca ono na własne potrzeby 50 proc. uposażenia urzędników, co daje w sumie 500-600 milionów dolarów - czytamy w "Challenges".

Reklama

Mniejsze zyski ze sprzedaży ropy

Tymczasem  przeprowadzane przez koalicję pod dowództwem USA bombardowania rafinerii i szybów naftowych na terenach zajętych przez IS zmniejszyły w ciągu roku jego zyski ze sprzedaży ropy naftowej z miliarda dolarów przed rokiem do 600 mln dolarów obecnie.

Według Centrum Analiz Terroryzmu IS kontroluje obecnie 80 proc. syryjskiego wydobycia ropy naftowej i niespełna 10 proc. wydobycia w Iraku. Ropę tę sprzedaje w Turcji za pośrednictwem przemytników kurdyjskich i jordańskich.

Dżihadyści mają ponadto nowe źródła wpływów: kontrolują częściowo handel bawełną w Turcji, która importuje 5 do 10 procent zapotrzebowania na ten surowiec z terenów kontrolowanych przez Państwo Islamskie.

Terroryści z IS kontrolują ponadto 130 filii banków oraz mają wpływy z eksploatacji źródeł gazu i cementowni.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama