Reklama

Dżihadyści z IS chwalą się egzekucją "szpiegów"

Dżihadyści z samozwańczego Państwa Islamskiego (IS) zamieścili w czwartek w sieci zdjęcia przedstawiające publiczną egzekucję pięciu mężczyzn oskarżonych o szpiegostwo. Egzekucja prawdopodobnie miała miejsce w Iraku - podaje AFP, zastrzegając, że informacji tych nie udało się potwierdzić.

Otoczeni przez tłum mężczyźni zostali rozstrzelani przez zamaskowanych oprawców.

Do egzekucji doszło najprawdopodobniej w prowincji Al-Anbar na zachodzie kraju. Nie sposób jednak potwierdzić autentyczności zdjęć - podkreśla agencja.

Państwo Islamskie systematycznie dokumentuje liczne egzekucje, do których dochodzi zarówno w Iraku, jak i Syrii, i posługuje się zamieszczanymi w sieci zdjęciami i nagraniami jako materiałem propagandowym, w nadziei na to, że przyciągnie to do organizacji kolejnych rekrutów - komentuje AFP.

W lipcu IS zamieściło w internecie nagranie wideo przedstawiające egzekucję 25 syryjskich żołnierzy w amfiteatrze w Palmirze. Żołnierzy zabijają strzałem z przyłożenia chłopcy ubrani w stroje przypominające mundury polowe; część z nich wygląda na bardzo młodych.

Reklama

Kilkudziesięciu mężczyzn oraz kilkoro dzieci przygląda się egzekucji, siedząc na stopniach rzymskiego amfiteatru.

10-latek katem "rosyjskich agentów"

W marcu IS zamieściło w sieci wideo przedstawiające egzekucję Palestyńczyka oskarżonego o szpiegowanie dla izraelskiego wywiadu. Mężczyznę również rozstrzelał młody chłopiec.

Podobne nagranie ze stycznia przedstawiało przesłuchanie i egzekucję dwóch mężczyzn określonych, jako "rosyjscy agenci"; strzelał do nich mniej więcej 10-letni chłopiec.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy