Reklama

​Szczepienia. Kto jest w grupie 1? Kto w 2? Kto w 3?

Władze podzieliły społeczeństwo na kilka grup, które mają być wyznacznikiem tego, w jakiej kolejności mają zostać zaszczepieni obywatele. Warto zatem wiedzieć, do której grupy dana osoba się zalicza.

Produkcja szczepionek i ich dystrybucja to proces stopniowy. Dlatego też szczepienie przebiega etapowo, a społeczeństwo zostało podzielone na grupy. Podczas podziału kierowano się takimi kryteriami, jak ryzyko zakażenia, ryzyko poważnego zachorowania i śmierci oraz ryzyko transmisji. 

Pierwsza grupa to osoby powyżej 60. roku życia (szczepione będą w kolejności od najstarszych), nauczyciele i służby mundurowe (Żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej oraz pracownicy TOPR i GOPR, biorący udział w działaniach przeciwpandemicznych).

Reklama

Kto zalicza się do grupy 2?

W grupie drugiej znalazły się osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi oraz "zapewniający funkcjonowanie podstawowej działalności państwa". Chodzi na przykład o pracowników sektorów odpowiedzialnych za dostawy wody, prądu czy gazu, a także zatrudnionych na poczcie czy w transporcie publicznym. 

Na trzecią grupę, która będzie szczepiona w ostatniej kolejności, składa się z kolei pozostała część dorosłej populacji.

Ładowanie...
Ładowanie...
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy