Reklama

Koronawirus w Polsce. Czym różni się kwarantanna od nadzoru?

Czym różni się bycie objętym kwarantanną od bycia objętym nadzorem? Interia odpowiada na pytanie pani Jadwigi.

W ramach cyklu "Odpowiada mi Interia" zebraliśmy dla naszych czytelników odpowiedzi na pytania dotyczące nowych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. To jest artykuł z cyklu, w którym wyjaśniamy najważniejsze dla Was kwestie. Jeśli macie pytania związane z koronawirusem, na które szukacie rzetelnych odpowiedzi, piszcie do nas.

Ukazuje się informacja, że xxx osób objętych jest kwarantanną, yyy jest objętych nadzorem. Czym to się różni?

Kwarantanną objęte są osoby zdrowe, które - jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl - "miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem". Od 15 marca dwutygodniowa kwarantanna jest też obowiązkowa dla osób powracających z zagranicy. W tym czasie nie mogą one przyjmować gości i nie wolno im się też pod żadnym pozorem oddalać od miejsca zamieszkania (zabrania im się zatem wychodzenia na zakupy, na spacer z psem czy do lekarza).

Reklama

Nadzór epidemiologiczny znacząco różni się od kwarantanny, choć również trwa dwa tygodnie. Dotyczy osób, które przebywały w tym samym miejscu, w którym był też obecny nosiciel koronawirusa SARS-CoV-2. Między obiema osobami nie musiało jednak dojść do bliskiego, bezpośredniego kontaktu. Osoba objęta nadzorem epidemiologicznym zobowiązana jest na bieżąco obserwować swoje samopoczucie i monitorować swój stan zdrowia.

Na stronach serwisu pacjent.gov.pl możemy ponadto przeczytać, że nadzór epidemiologiczny "odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia".

Pan Wojciech po przyjeździe do Polski został objęty kwarantanną. Teraz zastanawia się, czy może poruszać się po własnym podwórku.

Osoby objęte obowiązkową kwarantanną mogą wychodzić do własnego ogrodu, na taras lub na balkon. Warunek jest jeden: w tym czasie nie mogą mieć bliskiego, bezpośredniego kontaktu z sąsiadami.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy