Reklama

Koronawirus. Byłem we Włoszech, miałem kaszel. Czy to COVID-19?

Pan Mariusz pyta: Miesiąc temu byłem we Włoszech. Dwa dni po tym miałem lekki kaszel przez kilka dni. Przed powrotem do domu dolegliwość ustąpiła. Czy mogłem być chory? Czy są testy nawet odpłatnie na przeciwciała?

W ramach cyklu "Odpowiada mi Interia" zebraliśmy dla naszych czytelników odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące koronawirusa. To jest artykuł z cyklu, w którym wyjaśniamy najważniejsze dla Was kwestie. Jeśli macie pytania związane z koronawirusem, na które szukacie rzetelnych odpowiedzi, piszcie do nas

Na podstawie podanych informacji trudno z pełnym przekonaniem wykluczyć, że doszło u Pana do infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Za czynnik ryzyka można niewątpliwie uznać pobyt we Włoszech, ale brakuje informacji, którą część kraju Pan odwiedził. Z drugiej jednak strony, opierając się na dość skąpym opisie objawów, który Pan przedstawił, i nie poddając Pana jakimkolwiek badaniom czy testom, jednoznacznej diagnozy - zwłaszcza na odległość - nie da się w Pana przypadku postawić.

Reklama

Co do drugiej części pytania - płatne testy na koronawirusa SARS-CoV-2 są w naszym kraju obecnie niedostępne. Testy genetyczne PCR lub serologiczne (immunologiczne) wykonuje się tylko w przypadku osób, które miały kontakt z osobą zakażoną lub wykazują objawy charakterystyczne dla COVID-19.

Zobacz też: Nowe obostrzenia - pytania i odpowiedzi


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy