Reklama

Dopisanie do spisu wyborców. Co zrobić, jeśli chcesz głosować w innym miejscu niż zazwyczaj?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się 28 czerwca, druga: 12 lipca. Jeżeli w tych terminach planujemy przebywać w innym miejscu niż nasze stałe miejsce zamieszkania, musimy dopisać się do spisu wyborców właściwego dla miejsca, w którym chcemy zagłosować. Możemy zrobić to albo przez internet, albo osobiście w urzędzie.

W ramach cyklu "Odpowiada mi Interia" zebraliśmy dla naszych czytelników odpowiedzi na pytania dotyczące epidemii koronawirusa. To jest artykuł z cyklu, w którym wyjaśniamy najważniejsze dla Was kwestie. Jeśli macie pytania związane z koronawirusem, na które szukacie rzetelnych odpowiedzi, piszcie do nas.

Aby dopisać się do spisu wyborców przez internet, będziemy potrzebować e-dowodu lub tzw. lub profilu zaufanego, poświadczającego naszą tożsamość. Założymy go bezpłatnie na stronie www.pz.gov.pl. Jeżeli mamy już profil zaufany, wniosek o dopisanie do spisu wyborców możemy złożyć po zalogowaniu na stronie www.gov.pl. Druga możliwość to osobiste złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców w urzędzie gminy, w której chcemy głosować. Wniosek musimy napisać samodzielnie, znaleźć się w nim muszą informacje takie jak nasze dane osobowe, imię ojca, data urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania oraz adres pobytu czasowego w dniu wyborów. Dokładna instrukcja dopisania się do spisu wyborców zarówno przez internet, jak w urzędzie, znajduje się pod tym adresem. W obu przypadkach usługa jest bezpłatna, lepiej jednak się pospieszyć: termin składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wyborach prezydenckich w 2020 roku upływa 23 czerwca.

Reklama

Głosowanie korespondencyjne. Na jakich zasadach?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się 28 czerwca, druga: 12 lipca. Ze względu na stan epidemii Covid-19 tegoroczne wybory zostaną przeprowadzone metodą mieszaną: głosy będzie można oddawać standardowym sposobem w Obwodowych Komisjach Wyborczych lub za pomocą głosowania korespondencyjnego.

Zamiar głosowania korespondencyjnego możemy zgłosić przez internet lub osobiście w urzędzie gminy. Jak zrobić to przez internet? Na stronie www.gov.pl wybieramy e-usługę "Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego dla osób głosujących w Polsce", a następnie klikamy przycisk "Zgłoś zamiar głosowania" i wypełniamy wniosek. Co ważne, do zgłoszenia przez internet potrzebny będzie nam e-dowód lub tzw. profil zaufany, potwierdzający naszą tożsamość (założymy go na stronie www.pz.gov.pl). Zamiar głosowania korespondencyjnego możemy też zgłosić osobiście, bezpośrednio w urzędzie gminy, w której jesteśmy dopisani do spisu wyborców. W obu przypadkach dokładną instrukcję, jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego znajdziemy pod tym adresem.

Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić najpóźniej do 16 czerwca 2020 r. W sytuacji, jeśli w dniu wyborów będzie obowiązywać nas kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych, termin wydłuża się do 23 czerwca, a jeżeli nasza kwarantanna rozpocznie się po 23 czerwca - do 26 czerwca.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy