Reklama

Papież kanonizuje dziś Polaka

W czasie uroczystej mszy na placu Świętego Piotra papież Franciszek ogłosi przed południem świętymi dwoje błogosławionych: Szwedkę Marię Elżbietę Hesselblad i Polaka Stanisława Papczyńskiego. W uroczystości udział weźmie prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz przedstawiciele polskiego episkopatu.

Błogosławiona Maria Elżbieta żyła na przełomie XIX i XX wieku. Pochodziła z luterańskiej rodziny, po wstąpieniu do zakonu brygidek przeniosła się do Rzymu, gdzie w czasie II wojny światowej ratowała Żydów, za co Instytut Yad Vashem w 2004 roku wpisał jej nazwisko na listę Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Błogosławiony Stanisław od Jezusa i Maryi, znany przede wszystkim jako założyciel zgromadzenia księży marianów, to jedna z najwybitniejszych postaci XVII-wiecznej Polski: był myślicielem, propagatorem sprawiedliwości społecznej, wybitnym teologiem.

Reklama

Papczyński zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. 63 lata później Sejm koronacyjny Stanisława Augusta zwrócił się do Watykanu z prośbą o jego beatyfikację. Nastąpiło to dopiero w 2007 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: papież

Reklama

Reklama

Reklama