Reklama

Papież Franciszek: Wyzysk ludzi to dzisiejsze niewolnictwo

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że czerpanie korzyści z pracy na czarno i wyzyskiwanie ludzi to "grzech śmiertelny". W kazaniu podczas porannej mszy w Domu św. Marty ocenił, że jest to nowa forma niewolnictwa na świecie.

"Ten, kto gromadzi bogactwo poprzez wyzysk, pracę na czarno, niesprawiedliwe kontrakty, to krwiopijca, który zniewala ludzi" - podkreślił papież, cytowany przez Radio Watykańskie.

Wyjaśnił zarazem: "Bogactwo samo w sobie jest dobre", ale jest "relatywne, nie jest rzeczą absolutną".

Zdaniem Franciszka wszędzie na świecie dochodzi do wyzyskiwania pracowników.

"Ktoś mówi: 'chcę pracować'. Proponują mu kontrakt: od września do czerwca, bez szans na emeryturę, bez ubezpieczenia zdrowotnego. W czerwcu kontrakt wygasa, a w lipcu i sierpniu ktoś taki nie ma co jeść"- mówił.

Reklama

Franciszek przytoczył swą rozmowę z młodą kobietą, która znalazła pracę na czarno: po 11 godzin dziennie za 650 euro miesięcznie; usłyszała, że jeśli jej nie chce, to są inni, którzy przyjmą takie warunki.

"Wyzysk ludzi - stwierdził - to dzisiejsze nowe niewolnictwo".

"Myśleliśmy, że niewolników już nie ma; oni są. To prawda, nie płynie się po nich do Afryki, by sprzedać ich w Ameryce. Ale to dzieje się w naszych miastach" - zauważył papież.

Zwrócił uwagę na to, że wyzysku ludzi dopuszczają się nie tylko handlarze prostytutek i dzieci zmuszanych do pracy. Jest też, dodał, wyzysk bardziej "cywilizowany", polegający na zmuszaniu pracowników do pracy na czarno, bez prawa do urlopu i ubezpieczenia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Franciszek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy