Reklama

Katolicy z USA wierzyli, że papieżem zostanie Amerykanin

Katolicy w Stanach Zjednoczonych liczą na to, że kolejny papież będzie Amerykaninem. Według ekspertów, szanse na to są niewielkie, ale nie jest to niemożliwe.

W przeszłości wybór papieża ze Stanów Zjednoczonych był niewyobrażalny. Powodem była hegemonia USA na świecie oraz przekonanie, że wybór papieża Amerykanina utrudniłby Kościołowi angażowanie się w takie kwestie jak konflikt izraelsko-palestyński, dialog z muzułmanami czy walka z ubóstwem. 

Amerykanie wśród kandydatów na papieża

Tym razem, za sprawą osłabienia mocarstwowej pozycji USA, amerykańscy kardynałowie pojawili się wśród kandydatów na papieża.

W Stanach Zjednoczonych mówi się przede wszystkich o arcybiskupie Bostonu Patricku O’Malley.

Ten należący do zakonu kapucynów duchowny zyskał uznanie za sposób, w jaki poradził sobie ze skandalem pedofilskim wśród księży. Ma też charyzmę i włada hiszpańskim.

Reklama

Drugim przedstawicielem USA, na którego zwraca uwagę nie tylko amerykańska, ale i włoska prasa, jest arcybiskup Nowego Jorku Timothy Dolan.

Posiada on świetne umiejętności komunikacji i jest powszechnie lubiany. Z punktu widzenia Watykanu jego wadą może okazać się zbyt nieformalny styl bycia oraz słaba znajomość języków.


Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Watykan | papież | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy