Reklama

Kardynał Oscar Rodriguez Maradiaga z Hondurasu

Kardynał Oscar Rodriguez Maradiaga pochodzi z Hondurasu. Ma 70 lat. Był wymieniany w gronie ewentualnych następców papieża Jana Pawła II. Jest otwarty na współpracę z innymi Kościołami chrześcijańskimi. Oprócz hiszpańskiego włada angielskim, niemieckim, włoskim, portugalskim i francuskim. Jest uznawany jest za jednego z najwybitniejszych teologów.

W latach 1987-1991 był sekretarzem generalnym Rady Episkopatów Latynoamerykańskich, a od 1995 roku jej przewodniczącym. W 2003 roku stał na czele Konferencji Episkopatu Hondurasu. W 2001 roku Jan Paweł II mianował go kardynałem.

W kraju cieszy się dużym autorytetem dzięki silnemu zaangażowaniu społecznemu. Brał udział w pracach komisji badającej przestępstwa policji politycznej w Hondurasie. Jest zwolennikiem powołania międzynarodowego trybunału do spraw walki przeciwko korupcji.

Uczestniczy aktywnie w staraniach na rzecz abolicji zadłużenia zagranicznego krajów Trzeciego Świata. Od 2007 roku jest prezydentem Caritas Internationalis.

Reklama

Urodził się 29 grudnia 1942 roku. W 1961 roku wstąpił do zakonu salezjanów. Obronił doktorat z filozofii, ponadto studiował w kilku rzymskich uczelniach. Ma też tytuł doktora teologii moralności. Odebrał ponadto wykształcenie muzyczne, studiował grę na fortepianie.

Ma też licencję pilota.

Pracował jako nauczyciel różnych przedmiotów, między innymi chemii, teologii i muzyki sakralnej w szkołach salezjańskich w Gwatemali. Był też rektorem Salezjańskiego Instytutu Filozoficznego w tym kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: kardynałowie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy