Reklama

Kardynał Odilo Pedro Scherer z Brazylii

Brazylijski kardynał Odilo Pedro Scherer jest arcybiskupem Sao Paolo, największej diecezji katolickiej na świecie.

Latynosi stanowią blisko połowę katolików na świecie i dlatego, podobnie jak w 2005 roku, były ogromne oczekiwania, by swego papieża doczekała się Ameryka Łacińska. 42 procent mieszkańców tego kontynentu to katolicy.

Kardynał Scherer jest postrzegany w Brazylii jako hierarcha konserwatywny, jednak w Watykanie ma opinię umiarkowanego. Uważa się, że ma duże zdolności dyplomatyczne.

Ma 63 lata, urodził się 21 września 1949 roku. Wywodzi się z rodziny niemieckich imigrantów. Konserwatywne poglądy nie zjednują mu wielu reformatorskich katolików w Brazylii. Ocenia się też, że nie miał dotychczas wielu sukcesów w powstrzymywaniu masowego przepływu brazylijskich katolików do wspólnot protestanckich, głównie zielonoświątkowych.

Reklama

Kardynał Scherer jest arcybiskupem Sao Paolo od 2007 roku. W Watykanie pełni wiele funkcji. Między innymi jest członkiem komisji do spraw organizacyjnych i ekonomicznych, rady do spraw rodziny oraz komisji do spraw Ameryki Łacińskiej. Przewodniczy też komisji do spraw obchodów 50. rocznicy Soboru Watykańskiego. W 2008 roku był specjalnym wysłannikiem Benedykta XVI na uroczystości 30. rocznicy mediacji Watykanu w sporze Argentyny z Chile o Kanał Beagle.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: kardynałowie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy