Reklama

Sekretne koncerty neonazistów w Meksyku. Coraz częściej spotykane zjawisko

Black metalowy grecki zespół Der Stürmer znany jest z apologii nazizmu i przemocy. Muzycy zagrali dwa sekretne koncerty w Meksyku. Trzeci występ w Guadalajarze został odwołany z powodu protestów. Grecki zespół powstał w hołdzie Juliusowi Streicherowi - straconemu w Norymberdze redaktorowi naczelnemu propagandowego tygodnika "Der Sturmer", wydawanego do 1945 r. przez NSDAP.

Der Stürmer, odwołujący się do ideologii narodowego socjalizmu black metalowy zespół z Aten, zagrał w styczniu w Meksyku dwa sekretne koncerty dla kilkudziesięciu osób. 

Meksyk: Zespół Der Stürmer gra sekretne koncerty

"El PAÍS" potwierdził informacje u uczestników wydarzenia, którzy zastrzegli anonimowość. Wydarzenie zostało zorganizowane w minioną sobotę w dzielnicy Roma. Razem z Grekami wystąpiły dwa meksykańskie zespoły Tlateotocani z miasta Zacatecas oraz Wolves Of AhPuch z Chiapas

Czytaj wszystkie artykuły z cyklu "Interia Bliżej Świata"

Reklama

Przed wydarzeniem na ulicach wokół baru doszło do starć między grupami skrajnie prawicowymi a antyfaszystowskimi, które próbowały zapobiec odbyciu się koncertu. Dzień później Grecy zagrali w Ciudad Juárez

Z pierwszych informacji wynikało, że koncert Der Stürmer miał odbyć się w HDX Circus w dzielnicy Azcapotzalco w meksykańskiej stolicy, ale dwa dni wcześniej właściciele lokalu zaprzeczyli i zapewnili, że nie mają żadnej wiedzy na temat wydarzenia.  

Wszystkiemu zaprzeczyli także promotorzy wydarzenia, Azermedoth Records i Blood Productions. Obie firmy organizują koncerty muzyków związanych ze sceną black metalową, i w rozmowie z "El PAÍS" zapewniły, że w przeszłości nie organizowały koncertów grup muzycznych identyfikujących się z ideologią neonazistowską.  

Rozmówca z Azermedoth Records podkreślił w rozmowie z "EL PAÍS", że nie popiera postaw reprezentowanych przez grecki zespół ani dyskryminacji kogokolwiek. Stwierdził, że organizatorzy nie byli świadomi ideologii reprezentowanej przez Der Stürmer i przesłania, które zespół szerzy w swoich piosenkach. Przedstawiciele Blood Productions nie odpowiedzieli na zadane pytania przed publikacją artykułu. 

Nazistowskie pozdrowienia

W związku z obrotem sytuacji, to sympatycy muzyki black metalowej z Meksyku przejęli inicjatywę i doprowadzili do organizacji koncertu w barze San Diablo, gdzie regularnie spotykają się grupy sympatyzujące z neonazizmem. Na wydarzenie zaproszono wyłącznie zaufane osoby, dlatego wzięło w nim udział około 50-60 uczestników.  

Wraz z chwilą rozpoczęcia koncertu, grupa osób ubranych na czarno zablokowała wejście do klubu, zaś inne miały monitorować okolicę lokalu, czy nie gromadzą się tam grupy antyfaszystowskie. W trakcie koncertu organizatorzy zabronili nagrywania czy robienia zdjęć, chociaż obecny miał być fotograf.  

Według relacji świadków, publiczność w trakcie koncertu miała skandować neonazistowskie przyśpiewki czy wykonywać nazistowskie pozdrowienie "Sieg heil". Nad sceną górował transparent Der Stürmer ozdobiony skrajnie prawicową symboliką.  

Bar San Diablo jest regularnym miejscem spotkań lokalnej sceny neonazistowskiej. Na pierwszy rzut oka przypomina typowy lokal z muzyką rock'n'rollową, gdzie serwowane są przekąski oraz alkohol, jednak obejrzenie zdjęć wnętrza lokalu zamieszczonych w internecie pozwala szybko stwierdzić powiązania z ideologią neonazistowską. Wskazuje na to chociażby zdjęcie z koncertu meksykańskiego skrajnie prawicowego zespołu Ejecución 1980.  

W San Diablo organizowano w przeszłości także “warsztaty" z Grace Amabile, "producentką, reżyserką i scenarzystką", jak sama mówi o sobie, która w mediach społecznościowych zamieszcza zdjęcia z nadrukowanym krzyżem słonecznym - symbolem nacjonalistów

"Zbyt ekstremalny, by mógł zagrać w Stanach Zjednoczonych"

Pierwsze informacje o koncertach Der Stürmer pojawiły się w mediach społecznościowych w połowie czerwca 2022 r. Grecki zespół planował pierwotnie zagrać w Meksyku trzy koncerty: w Mexico City, Guadalajarze i Ciudad Juárez. Bilety były rozprowadzane tylko przez "zaufane" osoby.

Do koncertu w Guadalajarze ostatecznie nie doszło z powodu protestów antyfaszystów. Szum medialny był na tyle duży, że interweniowały lokalne władze, a bar HDX w Mexico City opublikował komunikat, w którym odciął się od organizacji koncertu neonazistowskiej grupy.

Kolejny z koncertów w Ciudad Juárez odbył się w niedzielę w lokalu w pobliżu El Paso. Organizator Return to Evil Booking już wcześniej koordynował występy grup neonazistowskich w USA, m.in. w Kalifornii oraz Illinois.  

W przypadku występu Der Stürmer firma ogłosiła, że wydarzenie byłoby "zbyt ekstremalne, aby mogło zostać dozwolone w Stanach Zjednoczonych". Grecki zespół ma zakaz występów w USA od 2016 r. Występ w Meksyku byłby zatem najlepszą okazją do zobaczenia Greków w pobliżu terytorium USA.  

W dniach poprzedzających wydarzenie lokalne władze zapewniały, że nie wiedzą, gdzie odbędzie się impreza. Burmistrz miasta Ciudad Juárez, Cruz Pérez Cuellar, zapewnił lokalną prasę, że oczekuje odwołania koncertu, gdyby miało dojść do występu neonazistów.  

Der Stürmer założony w hołdzie dla propagandowej gazety NSDAP

Zespół Der Stürmer został założony w Atenach w 1998 r. przez Jarla Von Hagalla. Od tego czasu grupa opublikowała kilka albumów, które pełne są faszystowskich, antysemickich czy homofobicznych tekstów, często odwołują się do retoryki wojennej.  

Nazwa zespołu pochodzi od wydawanej przez NSDAP propagandowej gazety, która działała w latach 1923-1945. Zespół występował na wydarzeniach organizowanych przez skrajnie prawicową grecką partię Złoty Świt. Jej członkowie zamordowali w 2013 r. antyfaszystowskiego rapera Pavlosa Fyssasa, a w 2020 r. zostali uznani przez grecki wymiar sprawiedliwości za organizację przestępczą.  

W tym procesie jednym ze skazanych na 13 lat więzienia był poseł Jorgos Jermenis, pseudonim Kaiadas, który w przeszłości był basistą Der Stürmer. 

Autor: JULIO NÚÑEZ/EDICIONES EL PAÍS 2023

Tłumaczenie Mateusz Kucharczyk

Tytuł i śródtytuły oraz skróty pochodzą od redakcji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Meksyk | Ameryka Południowa | neonaziści

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy