Reklama

Zakończyła się matura z polskiego, poziom rozszerzony. Arkusze CKE w Interii

Zakończyła się matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w formule 2015. Maturzyści, którzy pisali dziś egzamin w formule 2023 mieli nieco więcej czasu. Ciekawi, jak wam poszło? Już o godz. 14:00 w Interii pojawią się arkusze CKE obu formuł i zaproponowane przez naszych ekspertów odpowiedzi i konspekty wypracowań. Jeden z tematów na dzisiejszej maturze dotyczył motywów biblijnych i mitologicznych - relacjonują zdający.

Tegoroczna matura pisana jest w dwóch formułach - 2015 i 2023. Formuła 2015 to tzw. stara matura, którą zdają uczniowie czteroletniego technikum i absolwenci szkół branżowych II stopnia. Z kolei formuła 2023 jest przeznaczona dla uczniów czteroletnich liceów ogólnokształcących, które powstały po reformie edukacji i likwidacji gimnazjów. 

Z relacji maturzystów wiemy, że jeden z tematów w formule 2023 dotyczył motywów biblijnych i mitologicznych. 

MATURA 2023: Polski, poziom rozszerzony. Tu arkusze CKE i odpowiedzi

Reklama

Tu znajdziesz arkusze CKE i odpowiedzi. Język polski, formuła 2015

Matura z języka polskiego, poziom rozszerzony. Arkusze CKE w Interii

Egzaminy przygotowane dla obu tych grup nieco się od siebie różnią zadaniami, ich liczbą, czy też zakresem wiedzy. W przypadku języka polskiego na poziomie rozszerzonym między formułami jest nieznaczna różnica. W formule 2023 znajduje się, poza wypracowaniem, część testowa. 

Chęć zdawania egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało ok. 56,3 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. To przedmiot wybierany bardzo często - na trzecim miejscu wśród licealistów, na czwartym wśród maturzystów z techników i szkół branżowych II stopnia. 

Arkusze CKE będzie można zobaczyć już o godz. 14:00. Zachęcamy do śledzenia naszego raportu maturalnego. 

Jak wygląda rozszerzona matura z polskiego?

Egzaminy wystartowały o godz. 9:00. Formuła 2015 dobiegła końca o 12:00, czyli po trzech godzinach, z kolei na formułę 2023 przeznaczono 210 minut, czyli 3,5 godziny. 

Różnica czasowa wynika z faktu, że maturzyści piszący nową maturę muszą rozwiązać część testową, a następnie stworzyć tekst składający się z minimum 500 wyrazów. W przypadku formuły 2015 tekst musi zawierać 300 wyrazów. Uczniowie dostają arkusze, w których znajdują się dwa tematy. Uczeń wybiera jeden z nich i pisze tekst - albo dokonujący porównania utworów literackich zawartych w treści zadania, albo wypowiedź argumentacyjną, w której odnosi się do konkretnego tekstu np. historycznoliterackiego. 

Egzaminatorzy punktują następnie wykorzystaną przez maturzystę wiedzę. W sytuacji, gdy maturzysta nie zgadza się z liczbą otrzymanych punktów, może odwołać się od wyniku matury. Najpierw należy zawnioskować o wgląd w swój arkusz, następnie odnaleźć ewentualne błędy w naliczaniu punktów, a na końcu odwołać się od wyniku. Jak to zrobić? Sprawdź tutaj.

Wyniki matury absolwenci szkół średnich otrzymają 7 lipca. Tegoroczna sesja maturalna potrwa do 23 maja. Kończą ją egzaminy ustne. 

Arkusze CKE i rozwiązania

Każdego dnia o godz. 14:00 publikowaliśmy dla was arkusze CKE wraz z naniesionymi na nie odpowiedziami naszych ekspertów. Do tej pory w Interii pojawiły się wszystkie arkusze egzaminów obowiązkowych w formułach 2015 i 2023 i większość arkuszy przedmiotów dodatkowych.

Wszystkie arkusze możecie zobaczyć TUTAJ

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy