Reklama

Nowe zasady na maturze ustnej. Przemysław Czarnek przedstawił zmiany

Egzamin ustny z języka polskiego pozostaje na maturze, ale liczba pytań jawnych została zmniejszona do 110 zadań - poinformowano na konferencji w MEiN. Minister Przemysław Czarnek przypomniał, że tegoroczni maturzyści z klas licealnych rozpoczęli swoją edukację w szkole średniej już w pandemicznej rzeczywistości.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister Dariusz Piontkowski i dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik na konferencji prasowej przekazali informacje o tegorocznej maturze.

Konferencja w siedzibie MEiN. Matura ustna na nowych zasadach

Szef MEiN przypomniał, że tegoroczni maturzyści z liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który zdaje egzamin maturalny według nowych zasad. Podkreślił, że są to uczniowie, którzy "rozpoczęli swoją przygodę z liceum od pandemii koronawirusa, od nauki zdalnej, a zatem przez kilkanaście miesięcy dostęp do szkoły, do nauczycieli mieli ograniczony".

Reklama

- To spowodowało pewne decyzje Ministerstwa Edukacji i Nauki w porozumieniu z Centralną Komisja Egzaminacyjną, dotyczące wymogów na egzaminie maturalnym - zaznaczył.

- Przekażemy również dobrą informację dotyczącą egzaminu ustnego z języka polskiego. Ten egzamin oczywiście pozostaje. Egzamin ustny jest potrzebny na maturze. Egzamin ustny nie odbywał się na maturze przez ostatnie dwa lata tylko z powodów sanitarnych. Nie ma żadnych powodów sanitarnych, by się w tym roku nie odbył. Co do wymogów na tym egzaminie, wsłuchując się w głos środowiska uczniów, rodziców i nauczycieli, pewne ograniczenia też zostały dokonane - dodał Czarnek.

Wiceminister Piontkowski: Zmiana podstawy programowej z języka polskiego

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski przypomniał, że na nowej maturze największe zmiany obejmą egzaminy z języka polskiego. Wynikają one ze zmiany podstawy programowej. Wskazał, że najwięcej kontrowersji i pytań wywoływał egzamin ustny.

- Uznaliśmy, że w przypadku nowej matury, gdy występuje ta część egzaminu ustnego dotyczącą znajomości historii literatury i która opiera się w dużej mierze na tzw. pytaniach jawnych, opublikowanych przez CKE, zdecydowaliśmy się zmniejszyć na razie liczbę tych pytań z ponad 220 do maksymalnie 120 - poinformował. - Żadnych innych zmian w regułach przeprowadzenia egzaminu ustnego nie będzie - podkreślił Piontkowski.

Egzamin maturalny 2023. 110 jawnych pytań na maturze ustnej

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował, że opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Zgodnie z nią liczba pytań jawnych na maturze na egzaminie ustnym z języka polskiego w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 wynosi nie więcej niż 120. Podał, że ostatecznie na liście jawnych pytań znalazło się 110 zadań. Poinformował, że ograniczoną listę pytań jawnych opublikowano w środę na stronie internetowej CKE.

Na egzaminie ustnym z jeżyka polskiego, przeprowadzanym według nowej formuły, maturzysta będzie losował zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z nich z zakresu lektury obowiązkowej (pytanie z grupy zadań jawnych), drugie - związane z literaturą lub z innymi dziełami sztuki. Zdający ma omówić je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu, np. ikonograficznego, literackiego czy językowego (pytanie niejawne).

Listę zadań jawnych Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała we wrześniu 2021 r., czyli wtedy, gdy tegoroczni maturzyści z liceów byli na początku III klasy szkoły ponadpodstawowej. Zadań jawnych początkowo było 280, ale ze względu na to, że matura będzie przeprowadzana na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie wymagań podstawy, pula zmniejszyła się do około 220.

Czytaj też: Facetka z Poradni: Przymusowa izolacja zbiera żniwo wśród dzieci i młodzieży

PAP
Dowiedz się więcej na temat: egzamin maturalny 2023 | Przemysław Czarnek | MEiN

Reklama

Reklama

Reklama