Reklama

Już dziś matura rozszerzona z historii. Arkusze i odpowiedzi w Interii

Trwają matury. Absolwenci liceów i techników zmierzyli się już z większością przedmiotów na poziomie podstawowym, teraz przyszedł czas na poziom rozszerzony. Już dziś, 18 maja 2023 r. prawie 18 000 maturzystów w całej Polsce przystąpi do rozszerzonego egzaminu z historii. Jak będzie wyglądał, ile potrwa i co ze sobą zabrać?

Tegoroczne matury rozpoczęły się 4 maja egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. W następnej kolejności uczniowie przystąpili do egzaminu z języka obcego nowożytnego oraz matematyki. Dziś maturzyści zmierzą się z kolejnym przedmiotem - pisemną historią na poziomie rozszerzonym.

Po południu o godzinie 14:00 rozpocznie się z kolei pisemny egzamin z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym i w trybie nauczania dwujęzycznego.

Reklama

MATURA 2023: Historia rozszerzona. Zobacz arkusz CKE i odpowiedzi

Matura z historii 2023 - najważniejsze informacje

Pisemny egzamin maturalny z historii na poziomie rozszerzonym rozpoczął się dziś o godzinie 9:00 i potrwa 180 minut, co oznacza, że zakończy się o godzinie 12:00. 

Jak podaje CKE, w arkuszu znajdzie się od 12 do 23 pytań otwartych oraz zamkniętych, za które będzie można otrzymać maksymalnie 60 punktów. W tym roku, z tym egzaminem w obu formułach zmierzy się około 18 tys. uczniów. 

Egzamin maturalny z historii - jak wygląda?

Prawdopodobnie wielu maturzystów zastanawia się, czy tegoroczny egzamin z historii będzie trudny.

Tak, jak w ubiegłych latach pojawią się na nim zadania dotyczące wszystkich epok historycznych, niezbędna będzie więc bardzo dobra znajomość chronologii wydarzeń oraz ich wpływu na dalsze wydarzenia. 

Zobacz więcej: Co zrobić, gdy na maturze zabrakło punktów, czyli jak się odwołać od wyników egzaminu

Maturzyści będą pracować w oparciu o własną wiedzę, a także dostępny materiał źródłowy. W ostatnim zadaniu konieczne będzie napisanie dłuższej pracy pisemnej na jeden z podanych tematów. 

Co zabrać ze sobą na maturę z historii?

O czym pamiętać przed egzaminem? Jak w przypadku innych egzaminów, uczniowie zobowiązani są do posiadania dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz długopisu z czarnym tuszem. Warto mieć ich więcej. Zdający mogą zabrać ze sobą butelkę wody bez etykiety. Podczas matury z historii dopuszczalne jest wniesienie na salę szkła powiększającego, które ułatwi odczytywanie map. 

Obowiązuje natomiast całkowity zakaz posiadania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych, takich jak tablety czy smartwatche, które umożliwiają komunikację. 

Matura z historii na poziomie rozszerzonym - czy można nie zdać?

W przypadku egzaminów na poziomie podstawowym, żeby zdać, należy zdobyć przynajmniej 30 proc. punktów

Egzaminy na poziomie rozszerzonym nie mają progu zdawalności. Oznacza to, że nawet uczniowie, który osiągną gorszy wynik, będą mieć zaliczoną maturę, pod warunkiem, że uczniowie zdali wszystkie przedmioty obowiązkowe

Zobacz więcej: ChatGPT napisał maturę z polskiego. Polonistka: Błąd kardynalny. Niezaliczone

Wyniki matur ogłoszone zostaną 7 lipca 2023 r. - aby je sprawdzić, uczniowie będą musieli zalogować się do portalu uruchomionego przez CKE. Indywidualne wyniki poznają za pośrednictwem ZIU, dzięki danym dostępowym, które wcześniej otrzymał każdy z maturzystów. 

Arkusze oraz wyniki matury z historii pojawią się w naszym serwisie już dziś po południu. ZOBACZ: MATURA 2023: Historia rozszerzona. Zobacz arkusz CKE i odpowiedzi

Najnowsze informacje dotyczące matury 2023 znajdziesz w naszym raporcie specjalnym kliknij!

Czytaj również:

Jak walczyć ze stresem maturalnym? Sprawdzone sposoby

Roksana Węgiel na maturze zachwyciła stylizacją

Arkusze maturalne z matematyki z ostatnich lat. Rozwiązania krok po kroku z wyjaśnieniami! Sprawdź

Zobacz także: 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy