Matura 2022 z języka polskiego. Maturzyści typowali tematy i lektury. Czy ich podejrzenia się sprawdzają?
Maturzyści tuż przed rozpoczęciem egzaminu zadawali sobie pytanie: co na maturze z języka polskiego? W sieci typowali tematy, motywy, a także lektury, które mogą pojawić się na egzaminie. Uczniowie obstawiali "Pana Tadeusza", "Dziady cz. III" lub "Sklepy Cynamonowe", a w Google od rana wyszukuje się "Latarnik". Maturzyści podejrzewali również, że w pracy pisemnej może pojawić się motyw przemiany.
W środę 4 maja rozpoczną się matury 2022. Do egzaminu z języka polskiego podejście blisko 290 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia przystąpi do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Jak co roku uczniowie przed maturą typowali w sieci, jakie lektury obowiązkowe pojawią się na egzaminie, czego może dotyczyć temat maturalny, oraz jakie motywy będzie trzeba omówić.
Jedna z teorii zakłada, że egzamin może być powiązany z wydarzeniami, które dzieją się w bieżącym roku. Rok 2022 to m.in. rok Marii Konopnickiej (autorka "Roty") czy też Brunona Schulza ("Sklepy cynamonowe" ; "Sanatorium pod Klepsydrą"). Rok 2022 to także czas Józefa Wybickiego, autora słów do "Mazurka Dąbrowskiego". W związku z tym część uczniów spekuluje, że na maturze z języka polskiego mogą pojawić się utwory Marii Konopnickiej lub Brunona Schulza oraz zadania związane z hymnem polski.
CKE opublikowała na Twitterze zdjęcie kasztanowca. "Mamy nadzieję, że kasztanowce zdążą zakwitnąć..." - napisało CKE. Maturzyści w sieci typują, że może to wskazywać na pojawienie się motywu przemiany. Jeden z uczniów napisał: "Jeśli przemiana to "Dziady cz. III" (przemiana Gustawa w Konrada) lub "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza (przemiana Jacka Soplicy w księdza Robaka)".