Reklama

Jutro matura z angielskiego. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed egzaminem

Matura 2022 już się rozpoczęła. Już jutro, 6 maja, uczniowie zmierzą się z językiem angielskim na poziomie podstawowym. Aby zdać egzamin, należy uzyskać minimum 30% punktów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące matury z języka angielskiego na poziomie podstawowym wraz ze szczegółowym zakresem materiału, który trzeba opanować przed maturą.

Język obcy nowożytny na poziomie podstawowym jest jednym z trzech obowiązkowych egzaminów na maturze 2022. Większość absolwentów zdecydowanie wybiera język angielski. Wynik egzaminu dojrzałości jest kluczowy w dostaniu się na uczelnie wyższe. Co trzeba wiedzieć przed napisaniem matury z angielskiego 2022?    

Matura 2022 z angielskiego. Najważniejsze informacje

Matura z angielskiego 2022 na poziomie podstawowym odbędzie się w piątek, 6 maja o godz. 9:00. Na rozwiązanie wszystkich zadań uczniowie będą mieli 120 minut, podobnie jak na inne egzaminy z języka obcego.

Reklama

Warto zaznaczyć, że egzaminy pisemne z innych języków nowożytnych: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego na poziomie podstawowym odbędą się 6 maja o godz. 14:00.

Angielski i niemiecki na maturze 2022. Nieoficjalne odpowiedzi będą w Interii

6 maja o godzinie 14:00 udostępnimy arkusze CKE z zadaniami, które pojawiły się na maturze 2022 z języka angielskiego. Później eksperci przedstawią nieoficjalne odpowiedzi na pytania z egzaminu dojrzałości. Rozwiązania zadań dostępne będą w zakładce Arkusze w raporcie specjalnym Matura 2022

Czytaj też: Jak przygotować się do matury z języka angielskiego przed egzaminem? Oto rady egzaminatorek

Arkusze CKE oraz nieoficjalne odpowiedzi opublikujemy także z języka niemieckiego na poziomie podstawowym. Arkusz maturalny pojawi się u nas zaraz po 19.00, tuż po tym jak opublikuje go Centralna Komisja Egzaminacyjna. Krótko potem zaczną pojawiać się rozwiązania zaproponowane przez naszych ekspertów.

Matura 2022: Jak wygląda egzamin z języka angielskiego? 

Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym podzielona jest na cztery części:        

 • rozumienie ze słuchu - 30%        
 • rozumienie tekstów pisanych - 30%        
 • znajomość środków językowych - 20%        
 • praca pisemna - 20% 

Zadanie ze słuchu puszczane będą dwukrotnie. Mogą wśród nich pojawić się instrukcje, wywiady czy narracje. Z kolei rozumienie treści pisanych zazwyczaj składa się z 2-3 tekstów, które łącznie zajmują 1,5 strony A4. 

Za rozwiązanie egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym można uzyskać maksymalnie 50 punktów: 40 za zadania zamknięte i 10 za pracę pisemną. Poziom zadań waha się między A2 a B1.

Matura 2022 z angielskiego: Co trzeba wiedzieć przed egzaminem? Lista zagadnień

Na maturze z języka angielskiego pojawiają się zwykle zadania sprawdzające znajomość czasów. Z dużym prawdopodobieństwem będzie trzeba się wykazać znajomością czasów:        

 • Present Simple,        
 • Present Continuous,        
 • Present Perfect,        
 • Past Simple,        
 • Past Continuous,        
 • Past Perfect,        
 • Future Simple.   

Ponadto warto też powtórzyć czasowniki nieregularne, a także zasady pisania maili, listów czy ogłoszeń. Dobrze będzie również przypomnieć sobie podstawowe słownictwo z tematów związanych z domem, życiem rodzinnym i towarzyskim, zakupami i usługami, zdrowiem, sportem, kulturą, światem przyrody, podróżami czy edukacją. 

Matura 2022 z angielskiego: Arkusze CKE i odpowiedzi na poziomie podstawowym 2019, 2020, 2021

Dobrym pomysłem, jak przygotować się do matury z języka angielskiego, jest przejrzenie matur z lat poprzednich i dokładne przeanalizowanie zadań, które tam się znajdują. Każdego roku wszystkie matury pojawiają się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Poniżej przedstawiamy arkusze maturalne wraz z proponowanymi odpowiedziami z języka angielskiego na poziomie podstawowym z lat 2019, 2020 oraz 2021

Arkusze CKE z angielskiego na poziomie podstawowym 2021 

Arkusze CKE z angielskiego na poziomie podstawowym 2020 

Arkusze CKE z angielskiego na poziomie podstawowym 2019 

Matura 2022: Kilka porad przed egzaminem dojrzałości

Dzień przed maturą należy przygotować sobie wszystkie potrzebne rzeczy, m.in.: strój, akcesoria takie jak długopisy czy ołówki, dowód osobisty itd. Nie mniej ważna niż samo przygotowanie merytoryczne, jest odpowiednia dawka relaksu. W tym celu idealnie sprawdzą się spacery na świeżym powietrzu, słuchanie ulubionej muzyki, obejrzenie ciekawego filmu, uprawianie sportu (ale niezbyt intensywnie), ćwiczenia relaksacyjne i medytacja. Ponadto warto zjeść lekką kolację i iść wcześniej spać, ponieważ wysypanie się przed egzaminem jest kluczowe. Jak radzić sobie ze stresem gdy przeszkadza nam zasnąć? Warto włączyć relaksująca muzykę, poczytać książkę, napić się ciepłego mleka lub naparu ziołowego. 

A co w dniu egzaminu? W dniu matury nie można zapomnieć o zjedzeniu porządnego śniadania. Posiłek powinien być nie tylko sycący, lecz także lekkostrawny. Warto zjeść coś bogatego w magnez, wapń i witaminę E. Nie należy zapominać także o odpowiednim nawodnieniu, które poprawia pracę mózgu.        

Powodzenia na maturze! 

***

Czytaj także:

Polonistki oceniają arkusze maturalne. "Egzamin nie był trudny"

Oni nie mają matury, a zrobili karierę

Zobacz również:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy