Reklama

Matura 2020 inna niż wszystkie. Po raz pierwszy egzaminy również za granicą

Rozpoczęła się matura 2020. Pierwotnie egzaminy miały odbyć się w maju, ale z powodu pandemii koronawirusa zostały przesunięte na czerwiec. W związku z sytuacją epidemiczną po raz pierwszy egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone także za granicą.

W ubiegłych latach abiturienci, którzy mieszkali za granicą, ale uczyli się w ramach polskiego systemu edukacji, musieli przyjeżdżać na egzaminy do Polski. W tym roku sytuacja epidemiologiczna nie pozwalała na to, dlatego po raz pierwszy matura zostanie przeprowadzona także poza granicami naszego kraju.

Matura m.in. Atenach, Londynie, Monachium i Wiedniu

Dzięki takiemu rozwiązaniu do matur będą mogli przystąpić abiturienci z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej, wchodzącego w skład Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Prowadzi on kształcenie dzieci polskich obywateli, którzy czasowo przebywają za granicą. 

Reklama

Egzaminy maturalne mogą być w tym roku przeprowadzone w siedzibach: przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa wojskowego RP za granicą.

Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE), egzaminy odbywają się w Atenach, Edynburgu, Hadze, Londynie, Monachium, Strasburgu, Wiedniu i Wilnie. 

22 zdających

Do matury poza granicami Polski przystępuje 22 abiturientów. Dostaną oni takie same arkusze egzaminacyjne, jak maturzyści w kraju. 

Do rozwiązywania przystępują też o tych samych godzinach, czyli o godz. 9.00 i 14.00 czasu polskiego. Oznacza to, że - ze względu na różne strefy czasowe - egzaminy w Wielkiej Brytanii rozpoczną się o godz. 8.00 i 13.00 czasu miejscowego, a w Grecji i na Litwie o godz. 10.00 i 15.00 czasu miejscowego.

Matura - arkusze i odpowiedzi

Po godz. 14.00 w naszym raporcie specjalnym "Matura 2020" opublikujemy pierwszy arkusz CKE - język polski (poziom podstawowy) - wraz z rozwiązaniami zaproponowanymi przez naszego eksperta. Po godz. 19.00 na stronach Interii znajdziecie też arkusz CKE z języka polskiego (poziom rozszerzony) wraz z nieoficjalnymi odpowiedziami.

W kolejnych dniach będzie publikować arkusze i proponowane rozwiązania z innych przedmiotów. Zapraszamy!

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama