Reklama

Matura 2020. Czy trzeba mieć maseczkę?

Matury rozpoczynają się już w poniedziałek 8 czerwca. Czy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa abiturienci muszą mieć maseczki? Czy maseczka musi być założona także w czasie pisania egzaminu? Wyjaśniamy!

Maseczki na maturze 2020 są konieczne. Powinien się w nie zaopatrzyć każdy maturzysta. Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, maturzyści do momentu wejścia na salę egzaminacyjną muszą mieć zakryte usta i nos. Dotyczy to również przestrzeni przed szkołą, jak i korytarza szkolnego. Maturzysta może zdjąć maseczkę, kiedy już zajmie swoje miejsce na sali egzaminacyjnej. Jeśli uczeń uzna, że podczas trwania egzaminu maturalnego woli mieć zakryte usta i nos - ma oczywiście taką możliwość.

"Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej" - napisano w wytycznych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE), Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Reklama

Na maturę 2020 może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. Na maturze 2020 nie może się także pojawić osoba objęta kwarantanną.

Czy szkoła będzie sprawdzała stan zdrowia uczniów?

Nie oczekujemy od dyrektorów, że będą oceniać, czy ktoś jest zdrowy, czy chory. W wytycznych wpisaliśmy, że na egzamin nie może przyjść osoba z objawami choroby zakaźnej. Stan zdrowia to odpowiedzialność zdających - wyjaśniał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" szef Centralnej Komisji Edukacyjnej Marcin Smolik.

Jak mówił Smolik, CKE w wytycznych poprosiła również o to, aby uczniowie lub ich rodzice przekazali dyrektorom szkół, czy są na coś uczuleni, czy mają katar sienny, czy inna ich choroba nie objawia się kaszlem. "Przy prawie milionie zdających nie ma możliwości skontrolowania wszystkich. Kadra nie będzie przecież przybijać pieczątek na czoło zdrowym i odsiewać chorych. Jeśli ktoś poczuje się gorzej, może zdawać w terminie dodatkowym" - poinformował dyrektor CKE.

Co, poza maseczką, trzeba zabrać na maturę 2020? Czytaj tutaj

Matura 2020. Arkusze i rozwiązania w Interii

Matura 2020 rozpocznie się już w poniedziałek. O godz. 9:00 maturzyści rozpoczną egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. W naszym raporcie specjalnym Matura 2020 już po godz. 14:00 opublikujemy arkusz CKE z języka polskiego oraz rozwiązania zaproponowane przez naszych ekspertów. W kolejnych dniach znajdziecie u nas kolejne arkusze CKE i nieoficjalne rozwiązania. Będziemy je publikować TUTAJ (kliknij). Bądźcie z nami!

Chcesz skutecznie przygotować się do egzaminów? Zobacz, jakie to proste! Wypracowania, opracowania lektur, testy i fiszki znajdziesz na Bryk.pl  oraz na Opracowania.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy