Matura z matematyki. Ekspert radzi uczniom
- Z egzaminem maturalnym z matematyki wiąże się wiele nieporozumień - mówi Interii Piotr Ludwikowski. By je rozwiać, główny egzaminator z matematyki z krakowskiego OKE daje tegorocznym maturzystom wskazówki i krok po kroku objaśnia jedno z zadań otwartych, które pojawiło się w ubiegłym roku na maturze z matematyki.
- Mówi się bardzo często, że egzamin maturalny jest egzaminem testowym. Zobaczmy, co to oznacza i czy powszechnie przyjęte rozumienie tego sformułowania jest poprawne - zachęca Piotr Ludwikowski.
Jak przypomina główny egzaminator, Słownik Języka Polskiego wyraźnie określa, że test to zestaw punktowanych pytań lub zadań sprawdzających jakąś umiejętność. Wikipedia z kolei podaje, że test to badania osiągnięć edukacyjnych uczniów, może on być przeprowadzany na różnych poziomach i w różnych formach.
Skąd nieporozumienie? - Większość osób rozumie test, jako zestaw zadań zamkniętych. Zdający staje przed sytuacją, w której musi wybrać jedną z zaproponowanych odpowiedzi - tłumaczy ekspert z krakowskiego OKE. - Taki test jest oczywiście mniej kształcący i stąd też być może zrzuty, które ktoś stawia takiemu badaniu umiejętności - przyznaje.
Wyjaśnia jednak, że nie można rozumieć w ten sposób testu maturalnego. - Na egzaminie pojawiają się trzy rodzaje zadań, z którymi spotka się uczeń zdający egzamin maturalny na poziomie podstawowym. Znajdują się tam zarówno zadania zamknięte jak i otwarte krótkich odpowiedzi i otwarte długich odpowiedzi.
Matematyka z Interią i OKE w Krakowie
Specjalnie dla maturzystów korzystających z raportu maturalnego Interii, główny egzaminator omawia jedno z zadań otwartych, jakie pojawiło się na teście maturalnym. Daje również uniwersalne wskazówki, które pomogą w podjęciu właściwych działań rozpoczynając rozwiązywanie zadań otwartych na egzaminie dojrzałości.
Treść zadania brzmi:
Piotr Ludwikowski wyjaśnia krok po kroku jak rozwiązać to zadanie. Okazuje się, że drogi do tego są aż trzy.
W roku poprzednim maturzyści zdawali egzamin w nowej i starej formule. Wśród zdających w nowej formule maturę z matematyki zdało 90 proc. maturzystów. Natomiast wśród zdających w starej formule maturę z matematyki zdało 73 proc. uczniów.
Zapraszamy wszystkich maturzystów do śledzenia nas na Facebooku: Interia Matura , gdzie będziemy publikować kolejne wskazówki i materiały, kótry pomogą wam w przygotowaniu do tegorocznej matury.