Reklama

Matura ustna - język polski. Pytania, tematy z 15.05.2017

Podczas maturalnego maratonu uczniowie mierzą się dziś z pisemną historią oraz historią sztuki na poziomie rozszerzonym. Cały czas trwają też obowiązkowe egzaminy ustne z języka polskiego. Matura ustna - języka polski 2017 - bazuje na systemie z poprzedniego roku. Zestawy tematów, które losują po wejściu na salę egzaminacyjną maturzyści, zmieniają się co godzinę. W całej puli są 32 pytania. Poniżej prezentujemy tematy, które pojawiły się 15 maja 2017 r.

Matura ustna - język polski 2017 - PYTANIA, TEMATY - 15 maja 2017

- Jak twórcy przedstawiają ludzkie dramaty? Omów na podstawie obrazu "Rozstanie" Edwarda Muncha oraz wybranych tekstów literackich. 

- Konfrontacja marzeń z rzeczywistością. Omów na podstawie powieści Josepha Conrada pt. "Lord Jim". 

- Jaką rolę mogą pełnić zdrobnienia w literaturze? Odwołaj się do tekstu "Wszystko zależy od przyimka", własnych doświadczeń i wybranego tekstu kultury. 

- Motyw ikaryjski jako inspiracja dla pisarzy. Omów na podstawie wskazanej rzeźby i dwóch innych tekstów literackich. 

Reklama

- Jak autorzy przedstawiają miasto i jego mieszkańców? Odwołaj się do fragmentu "Zbrodni i Kary" Fiodora Dostojewskiego oraz wybranych tekstów kultury. 

- Przejawy i cele groteski w tekstach kultury na podstawie obrazu "Obraz 1698. Motyw polski - oczekiwanie 2" Jerzego Dudy-Gracza i innych tekstów literackich. 

- Motywy odwagi i tchórzostwa w literaturze. Odwołaj się do "Pieśń o obronie Trembowli" i tekstów kultury. 

- Czy język SMS-ów i internetu zagraża współczesnej polszczyźnie? Odwołaj się do wskazanego, własnych doświadczeń i tekstu kultury. 

- Jak przedstawiana jest matka i macierzyństwo? Na podstawie obrazu Olgi Boznańskiej "Macierzyństwo" oraz wybranych tekstów literackich. 

- Co mówią twórcy o wartościach ważnych dla człowieka? Odwołaj się do utworu Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego "O nietrwałej miłości rzeczy świata tego" i innych utworów literackich. 

- Jak ukazywany jest dom w dziełach? Odwołaj się do tekstów literackich i obrazu "Odwiedziny Jana Zamoyskiego w Czarnolesie".

- Jak twórcy ukazują kontrast między światem biedy a światem bogactwa? Odpowiedz na podstawie fragmentu "Lalki", całego utworu Bolesława Prusa i wybranego tekstu kultury. 

- Jaka funkcje pełni stylizacja gwarowa? W odniesieniu do odpowiadania Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Babski wybór", własnych doświadczeń i tekstu kultury.

- Jak w tekstach kultury przedstawiani się wielcy ludzie? Odwołaj się do obrazu "Aleksander Zdobywca".

- Jakie postawy wobec Boga ukazują twórcy w swoich dziełach? Na podstawie "Listu do Hioba" Janusza Pasierba.

- W jaki sposób przedstawiana jest podróż? Odwołaj się do "Stepów Akermańskich" i dwóch innych tekstów literackich. 

- W jaki sposób mówcy oddziałują na odbiorców? Odwołaj się do fragmentu "Kazań sejmowych" Piotra Skargi, innych tekstów kultury i własnych doświadczeń.

- Jakie warunki według racjonalizmu musi spełniać każde poznanie? Na podstawie fragmentu "Wesela" Stanisław Wyspiańskiego, całości utworu oraz innego tekstu kultury.

- W jaki sposób autorzy ukazują w utworach wizję apokalipsy? Odwołaj się do "Widma" Tadeusza Gajcy oraz tekstów kultury.

- Czym jest poczucie szczęścia? Jak artyści przedstawiają szczęście? Odwołaj się do fragmentu "Dziadów cz. II", całego utworu i wybranego tekstu kultury. 

- Jak za pomocą środków stylistycznych wyrażane są nastrój i emocje? Na podstawie "Deszczu Jesiennego" Leopolda Staffa.

Zobacz dotychczasowe arkusze i odpowiedzi z matury 2017: 

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z WOS-u - poziom rozszerzony (TUTAJ)

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z jęz. angielskiego - poziom podstawowy (TUTAJ)

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z matematyki - poziom podstawowy (TUTAJ)

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z jęz. polskiego - poziom podstawowy (TUTAJ)

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z biologii - poziom rozszerzony (TUTAJ)

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy