Reklama

Kluzik-Rostkowska spodziewa się problemów ze sprawdzaniem matur

Od przyszłego roku szkolnego maturzyści zyskają prawo odwoływania się od wyników matur do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Joanna Kluzik-Rostkowska z Platformy Obywatelskiej uważa, że to wydłuży proces rekrutacji na studia.

Zdaniem byłej minister edukacji narodowej, w przyszłym roku zaczną się masowe odwołania od wyników matur. Uczniowie będą sprawdzać swoje prace, bo będzie taka możliwość, mimo że nie będą mieli podejrzeń co do błędów w ocenie. W związku z tym, jej zdaniem, trzeba będzie wcześniej przeprowadzać matury lub opóźnić rekrutację na studia.

Utworzenie Kolegium to odpowiedź na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał utworzenie niezależnego organu odwoławczego. W jego skład mają wchodzić doświadczeni egzaminatorzy oraz eksperci w danej dziedzinie.

Reklama

Joanna Kluzik-Rostkowska uważa, że taka budowa Kolegium nie spodoba się nauczycielom. Oceniać ich będą akademicy, którzy mają niewielką styczność z pracą w szkole, a przez to z podstawą programową.

Propozycje ministerstwa zakładają możliwość fotografowania swoich arkuszy podczas wglądu. Zdaniem resortu edukacji, przepisywanie swoich odpowiedzi będzie niepotrzebną stratą czasu uczniów i pracowników okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy