Reklama

"Dziennik Polski": Matura będzie trudniejsza

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje reformę egzaminu dojrzałości. Powód? Szkoły ponadgimnazjalne uczą tylko wypełniania testów maturalnych.

Jak na łamach "Dziennika Polskiego" informuje Agnieszka Maj, na maturze mniej będzie testów, za to więcej zagadnień wymagających rozbudowanych odpowiedzi pisemnych, i to nie tylko z polskiego, ale także z innych przedmiotów. Większy nacisk położony zostanie na sprawdzenie wiedzy, a nie tylko umiejętności rozwiązywania testów. Maturzyści będą musieli udowodnić, że przeczytali lektury i znają ich kontekst historyczny.

Zmieni się także samo przygotowanie do matury. Więcej lekcji poświęconych zostanie polskiej literaturze i historii, a nauka w liceach zostanie wydłużona z trzech do czterech lat. Wiedza maturzystów ma się stać bardziej wszechstronna, ponieważ zniknie obecny obowiązek wybierania specjalizacji w drugiej klasie - czytamy.

Reklama

Według dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych w Krakowie maturalne zmiany są konieczne. Trzyletnie liceum okazało się nieudanym eksperymentem, który doprowadził do tego, że gruntowna kiedyś edukacja zmieniła się w kurs przygotowujący do testowej matury.

"Z liceów wypuszczana jest coraz słabiej przygotowana młodzież, na co skarżą się pracownicy uczelni" - komentuje w rozmowie z gazetą Iwo Wroński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących STO w Krakowie.

Więcej w "Dzienniku Polskim".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matura

Reklama

Reklama

Reklama