Reklama

Matura 2015

Matura 2015: "Lalka" Prusa i wiersz Bishop. "Spodziewaliśmy się tego"

190 tysięcy absolwentów liceum pisało dzisiaj maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Mierzyli się oni z tematem z "Lalki" Bolesława Prusa, a także z analizą wiersza Elizabeth Bishop. Jak oceniają swoją pracę? Jakie są ich wrażenia?


- Podstawowa matura z języka polskiego ogólnie nie była trudna, zwłaszcza jeśli ktoś czytał "Lalkę", bo to fragment z tej lektury pojawił się na maturze. Wielu moich znajomych spodziewało się tej książki.  W rozprawce mieliśmy wskazać, co bardziej wpływa na ludzkie losy - wolna wola czy siły wyższe - mówił w rozmowie z Interią Marcin Kamiński z klasy III F Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. 

- Ogólnie matura z polskiego była łatwiejsza niż egzamin próbny - dodaje jego koleżanka z klasy Aneta Graca.

Reklama

O ile z "Lalką" nie było większych problemów, to sporo maturzystów poczuło się zaskoczonych pojawieniem się wiersza Elizabeth Bishop pt. "Ta jedna sztuka".

Problem sprawił uczniom niewielki fragment wiersza, gdzie należało wskazać jego tytuł i autora. - Jestem z klasy o rozszerzeniu humanistycznym, a nikt z moich kolegów nie był pewien jaki dokładnie był to wiersz. No, bo kto się uczy wierszy na pamięć - mówi Martyna Mędrala z klasy III H z LO w Żywcu.

Martyna dodaje w rozmowie z Interią, że spodziewała się zagadnień gramatycznych, jeśli chodzi o rozumienie czytanego tekstu, jednak takie się nie pojawiły. - Nie było też żadnych pytań zamkniętych, co mnie zaskoczyło - relacjonuje.

- Polski nie był trudny, ale pytania w przypadku rozumienia czytanego tekstu, sformułowane zostały w sposób dość podchwytliwy. Odpowiadając na nie, cały czas miałam w głowie taką myśl - pisz tak, by wstrzelić się w klucz - mówi uczennica klasy III H. 

Zdaj maturę z Interią!

Codziennie specjaliści Interii z wybranych dziedzin będą opracowywać odpowiedzi na pytania zawarte w arkuszach egzaminacyjnych. Eksperci przygotują rozwiązania zadań zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego.

Rozwiązań należy szukać na stronie głównej portalu Interia i na naszym Facebooku - Interia Matura.

Uczyłeś się pilnie?! Teraz czas na relaks. Oderwij się od książek i złap oddech przed kolejnym egzaminem! INTERIA wraz z RMF FM i RMF24 rozdają pizze. Szczegóły znajdziesz TUTAJ. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy