Reklama

Matura 2015

Matura 2015: Język polski część podstawowa. Arkusz i odpowiedzi

310 tysięcy maturzystów przystąpiło dzisiaj do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. 190 tysięcy z nich to absolwenci liceów. Mierzyli się oni z "Lalką" Bolesława Prusa i wierszem Elizabeth Bishop. Prezentujemy wam arkusze, które mieli do rozwiązania. Tutaj również znajdziecie sugerowane przez eksperta Interii odpowiedzi. Będą one napływały stopniowo - pamiętaj, aby odświeżać stronę za pomocą klawisza F5!

JĘZYK POLSKI PODSTAWOWY - ARKUSZ DLA LICEUM

TUTAJ ZNAJDZIESZ ARKUSZ DLA UCZNIÓW TECHNIKUM

Maturzyści z liceów czytali tekst Jerzego Bralczyka pt. "Co się nosi w mówieniu?". Na jego podstawie musieli odpowiedzieć na kilka pytań. Kolejnym materiałem do analizy był tekst "Książki na całe życie" Wojciecha Nowickiego.

W następnej kolejności abiturienci musieli na podstawie krótkiego fragmentu wiersza napisać, jaki jest jego tytuł i kto jest jego autorem.

Reklama

Tematy wypracowania brzmiały z kolei następująco:

"Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne - co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów".

"Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów"  - utwór to Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka".

Do matury z języka polskiego w 2015 roku  na poziomie podstawowym przystąpiło 310 tysięcy maturzystów. 190 tysięcy osób pisało maturę w nowej formule, to absolwenci liceów. Wszyscy wystartowali punktualnie o godzinie 9:00. Na rozwiązanie arkusza mieli 170 minut.

Przedstawiamy pierwsze proponowane przez naszego eksperta odpowiedzi do arkusza dla LICEUM:


Zdaj maturę z Interią!

Codziennie specjaliści Interii z wybranych dziedzin będą opracowywać odpowiedzi na pytania zawarte w arkuszach egzaminacyjnych. Eksperci przygotują rozwiązania zadań zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego.

Rozwiązań należy szukać na stronie głównej portalu Interia i na naszym Facebooku - Interia Matura.

Uczyłeś się pilnie?! Teraz czas na relaks. Oderwij się od książek i złap oddech przed kolejnym egzaminem! INTERIA wraz z RMF FM i RMF24 rozdają pizze. Szczegóły znajdziesz TUTAJ. 

ARKUSZE Z ARKUSZE I ROZWIĄZANIA Z MATEMATYKI

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy