Reklama

Matura 2015

Matura 2015: Jak zweryfikować wyniki

Maturzyści będą mieli w tym roku prawo wglądu do swoich prac na nowych bardziej sprawiedliwych zasadach - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Dzięki nowelizacji ustawy o systemie oświaty,  abiturienci będą mogli zweryfikować wyniki matury na jednakowych warunkach.  - Nowela reguluje kwestie, które dotychczas były jedynie dobrymi praktykami - wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Joanna Dębek, rzecznik Ministerstwa Edukacji.

W latach ubiegłych  - w zależności od okręgowej komisji, których jest osiem - czas oczekiwania na wgląd do pracy wynosił od 6 do 12 miesięcy, a czas na jej obejrzenie  - od 15 do 30 minut. W sytuacji wykrycia błędu oceniającego nie wszędzie można było wystąpić z wnioskiem o ponowne sprawdzenie egzaminu i ewentualną zmianę wyniku.  

Reklama

Nowe zasady mają to zmienić - wyjaśnia "Rzeczpospolita". Zgodnie z nimi wgląd do pracy przysługuje każdemu maturzyście na pisemny wniosek. W przypadku wątpliwości, należy go złożyć do dyrektora OKE w ciągu sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia wyników, czyli do końca 2015 roku. Co więcej, czas na obejrzenie pracy nie może być krótszy niż 15 minut. 

Uregulowano też tryb, w jakim maturzysta może się domagać zmiany liczby uzyskanych punktów. Odpowiedni wniosek składa się do dyrektora OKE w terminie dwóch dni roboczych od momentu wglądu abiturienta do pracy. Z kolei dyrektor OKE ma 14 dni na podanie wyników weryfikacji .  Jeśli wątpliwości maturzysty znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, dostanie on nowe świadectwo.

Eksperci studzą jednak entuzjazm. Ich zdaniem, mimo wprowadzonych regulacji, maturzyści nadal będą mieli problem z dochodzeniem swoich praw przed sądem.

Zdaj maturę z Interią!

Codziennie specjaliści Interii z wybranych dziedzin będą opracowywać odpowiedzi na pytania zawarte w arkuszach egzaminacyjnych. Eksperci przygotują rozwiązania zadań zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego.

Rozwiązań należy szukać na stronie głównej portalu Interia i na naszymFacebooku- Interia Matura.


Co zrobić, by udoskonalić system sprawdzania matur?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy