Reklama

Matura 2014

Matura 2014. Dobre notatki to zdany egzamin

To, czego nie wynosimy ze szkoły, a wymagane jest na studiach, to notowanie na wykładach. Zrobienie dobrej notatki to połowa sukcesu i prawie zdany egzamin końcowy. W późniejszym życiu zawodowym taka umiejętność będzie równie potrzebna, więc lepiej jak najszybciej ją w sobie wykształcić. Jak projektować dobre notatki podpowiada Mariusz Wszołek, wykładowca z Instytutu Grafiki we wrocławskim wydziale SWPS.

Postaw na stronę wizualną

Badania pokazują, że graficzna prezentacja danych działa zdecydowanie lepiej niż ciągły tekst. Aby stworzyć dobrą i przydatną w późniejszej nauce czy pracy notatkę staraj się budować związki przyczynowo skutkowe z wykorzystaniem różnych form informacji: tekstu, grafiki, cyfr, obrazu, a nawet dźwięku. Nie bój się eksperymentować. Rysuj schematy, wykresy, obrazki i wzory, co pomoże przyswoić wiedzę w krótkim czasie.

Przydatna notatka to taka, która w kilku zdaniach przekaże sens całości. Podczas wykładu, seminarium czy spotkania skupiaj się zatem na meritum i unikaj nieistotnych części mowy takich jak zaimki, przyimki i wykrzykniki. Z perspektywy informacji są one zupełnie bezużyteczne. Nie skupiaj się na wszystkim, notuj pojedynczo, ale dokładnie. Lepiej mieć jedną, ale dokładną notatkę, niż pięć mniej istotnych informacji, które w procesie przyswajania wiedzy przecież i tak usuniesz.

Reklama

Stosuj kontrasty

Aby notatka była atrakcyjna i zauważalna warto jest skupić się na kontrastach. Podkreślenia i silne kontrasty, takie jak czarny i biały działają zdecydowanie lepiej niż jaskrawe kolory i kursywa tekstu. Używaj kolorów białego i czarnego (lub granatowego), a trzeciego koloru, używaj tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach, ponieważ to wprowadza chaos. Jeśli coś jest naprawdę ważne nie bój się wyjść poza konwencję ciągłego tekstu - wyróżnij informację używając większych liter i zamykając ją w prostokątnym podkreśleniu.

Poukładaj informacje

Grunt to szybka orientacja w notatkach i czytelność. Zastanów się nad rozkładem informacji. To szczególnie istotne przy notatkach z kilku przedmiotów. Pomyśl o prostych skojarzeniach, które przyjdą ci na myśl. Czy dany przedmiot kojarzysz z jego nazwą, nazwiskiem lub ksywą wykładowcy? A może z obszarem tematycznym? Pamiętaj, że notatki to twój indywidualny projekt, więc mają do ciebie pasować, jak dobrze skrojony garnitur. Przemyśl dokładnie jak na poziomie pojedynczych notatek ułożyć informacje - być może dobrym rozwiązaniem będzie narzucenie odpowiedniej numeracji lub wyróżnienie tytułów i śródtytułów dużymi literami?

Kup dobry notatnik

Na koniec prozaiczna, ale i pomocna rada. Nigdy nie wiesz kiedy wpadnie ci do głowy pomysł wart zapisania, więc zainwestuj w podręczny notatnik. Przywiązanie do własnego notatnika to żaden wstyd. Hemingway, Picasso, Van Gogh pisali tylko w jednym notatniku. Zbuduj więź z notatnikiem, w końcu będziesz z nim pracować przez dłuższy czas. Podręczne notatki pozwolą na zapamiętanie wielu pomysłów, dat, informacji przydatnych w życiu.

Z dobrymi notatkami jest jak z dobrym projektowaniem - wymaga czasu i rozeznania. Poświęć trochę czasu na przeglądanie serwisów związanych z projektowaniem informacji, information design, infografiką, a może przyjdzie ci do głowy pomysł na własny system skutecznego notowania.

SWPS

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy