Reklama

Sztuka Teraz w Krakowie. Aukcja charytatywna dla Szlachetnej Paczki

Prace artystów, które przez ponad dwa miesiące wystawione były w Muzeum Narodowym w Krakowie, trafiają na aukcję. Poprowadzi ją Wojciech Śladowski z Polskiego Domu Aukcyjnego, a wśród gości znajdzie się m.in. Joanna Kulig. Dochód z wylicytowanych dzień zostanie przeznaczony na działania SZLACHETNEJ PACZKI. Aukcja uświetniająca tegoroczną edycję projektu SZTUKA TERAZ odbędzie się 12 kwietnia o godz. 19.00 w Pałacu Czeczotki w Krakowie.

SZTUKA TERAZ to wspólny projekt SZLACHETNEJ PACZKI i Muzeum Narodowego, organizowany przy wsparciu Fundacji Lotto. Jego celem jest odkrywanie współczesnej sztuki i artystów tworzących teraz, a także pokazanie, że sztuka może zagościć w każdym domu.

Wydobyć to, co najpiękniejsze

- Chcemy nauczyć Polaków inwestowania w sztukę, uwrażliwić ich na piękno i na drugiego człowieka - mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca projektu i twórca SZLACHETNEJ PACZKI. - Budujemy modę na kupowanie sztuki, by Polska mogła stać się krajem ludzi kreatywnych, ludzi tworzących, takich, którzy pięknem chcą zmieniać świat. Na aukcji, która odbędzie się 12 kwietnia w Pałacu Czeczotki, wystawione zostaną prace ponad stu młodych artystów uczestniczących w projekcie, m.in. Adama Bakalarza, do którego należy rekord aukcyjny polskiego rynku młodej sztuki (32 tys. zł), Edgara Bąka, jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików, czy Weroniki Gęsickiej, fotografki, która publikuje w najbardziej prestiżowych magazynach na świecie.

Reklama

- Żyjemy obecnie w erze obrazkowej, co paradoksalnie może deprecjonować znaczenie sztuki - mówi Maja Kolarz, jedna z kuratorek projektu. - Słowo "grafika" nie kojarzy się już z dziełem sztuki, ale z projektem komputerowym. Dlatego dziś tak bardzo istotna jest edukacja na temat sztuki. Zamiast kupować łatwo dostępne, masowe produkty powinniśmy skupić się na docenieniu indywidualności jakimi są artyści i ich twórczość.

Obok "Damy z gronostajem"

SZTUKA TERAZ w wyjątkowy sposób łączy wsparcie dla polskich artystów z mądrym pomaganiem.

- To okazja do zaprezentowania swoich prac szerokiemu gronu odbiorców i możliwość porozmawiania o nich. Dla każdego twórcy takie spotkania są ważne i cenne, mogą stanowić źródło inspiracji dla dalszej twórczości lub weryfikacji dotychczasowych osiągnięć - uważa dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor ds. naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie.

W tym roku organizatorzy zaprosili do współpracy blisko trzydziestu młodych kuratorów, a ci z kolei stu sześćdziesięciu artystów. Z ponad tysiąca prac wybitni eksperci sztuki (m.in. Beata Bochińska, Jacek Kołodziejski, Łukasz Radwan) wybrali dwieście. To właśnie one zostały wystawione w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie tuż obok "Damy z gronostajem" Leonarda i najwybitniejszych dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Wernisaż wystawy odbył się 19 stycznia. Na początku lutego prace przeniesiono do Kamienicy Szołayskich, gdzie można je oglądać jeszcze do 15 kwietnia.

Dzieła o wielokrotnie wyższej wartości można licytować już od 500 zł

Aukcja "młoteczkowa" w krakowskim Pałacu Czeczotki (róg ul. Wiślnej i św. Anny) to zwieńczenie tegorocznej edycji SZTUKI TERAZ.

W wydarzeniu organizowanym wspólnie z Polskim Domem Aukcyjnym wezmą udział nie tylko artyści, kuratorzy i eksperci projektu, ale również ambasadorzy SZLACHETNEJ PACZKI i gwiazdy od lat wspierające jej działalność (m.in. Joanna Kulig), a wyjątkową niespodziankę dla wszystkich gości przygotował Tomasz Kot. Licytację poprowadzi Wojciech Śladowski z Polskiego Domu Aukcyjnego. Początek 12 kwietnia o godz. 19.00. Zapraszamy!

Dochód z licytacji dzieł artystów zostanie przekazany na działalność SZLACHETNEJ PACZKI, która od 17 lat wspiera najbardziej potrzebujące rodziny i uczy Polaków mądrego pomagania.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy