Reklama

Podkomisja smoleńska przedstawi rekonstrukcję ostatnich sekund lotu

Szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział w środę, że podkomisja, którą ministerstwo powołało do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, niedługo przedstawi rekonstrukcję wydarzeń obejmującą ostatnie sekundy lotu.

"Myślę, że już niedługo będą przedstawione nawet nie wiem, czy nowe informacje, czy to jest dobre sformułowanie "informacje", ale istotna rekonstrukcja wydarzeń oparta o rewelacyjne prace, jakie teraz są kończone przez komisję smoleńską" - powiedział minister, pytany w TVP Info, co się dzieje w sprawie katastrofy smoleńskiej i czy opinia publiczna pozna jakieś nowe informacje.

Dodał, że pokaże to, "jak byliśmy nieprawdopodobnie okłamywani przez ostatnie lata" i "jak rzeczywiście wyglądały ostatnie sekundy tego lotu". "Zobaczymy to, a na pewno usłyszymy" - dodał Macierewicz.

Reklama

Podkomisję do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej minister obrony powołał na początku lutego. Po raz pierwszy zebrała się ona na posiedzeniu plenarnym na początku marca, potem w kwietniu i w czerwcu. Jej członkowie pracowali też w mniejszych zespołach. Pierwsze prace dotyczyły głównie zapoznawania się z dostępnymi dokumentami - m.in. materiałami komisji Millera i prokuratury. Członkowie podkomisji oglądali też w bazie lotniczej w Mińsku Mazowieckim drugi z polskich Tu-154M, bliźniaczy do tego, który rozbił się pod Smoleńskiem.

Katastrofę smoleńską z 10 kwietnia 2010 r. badała do lipca 2011 r. Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP), którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. W lutym 2016 r. szef MON Antoni Macierewicz, który wcześniej stał na czele parlamentarnego zespołu smoleńskiego i kwestionował ustalenia komisji Millera, podpisał dokumenty ws. wznowienia badania oraz powołania i składu podkomisji działającej przy KBWLLP.

Od początku rozważano jeden scenariusz

Od lutego badanie wypadku może wznowić minister obrony, o ile "zostaną ujawnione nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ" na przyczyny katastrofy. W takim przypadku szef MON może powołać podkomisję, która będzie się zajmowała tylko jednym wypadkiem.

Jak mówił w marcu Macierewicz, powodem powołania podkomisji było "ujawnienie ukrywanych lub nieznanych informacji mających istotne znaczenie dla badania, które nie były badane z różnych powodów". Zdaniem wiceszefa podkomisji smoleńskiej dr. Kazimierza Nowaczyka nagromadzenie faktów nieuwzględnionych przez komisję Millera świadczy o tym, że od początku rozważała ona jeden scenariusz przebiegu katastrofy smoleńskiej.

Natomiast dr Maciej Lasek, który był członkiem komisji Millera oraz jest szefem komisji badającej wypadki w lotnictwie cywilnym, uważa, że nie pojawiły się żadne nowe fakty, a to, co przytacza MON w uzasadnieniu decyzji o ponownym badaniu katastrofy smoleńskiej, nie stanowi podstawy do wznowienia badania.

Seria wybuchów?

Komisja Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, czego konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji Tu-154M. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Z kolei ostatni, opublikowany w kwietniu 2015 r. raport kierowanego przez Macierewicza zespołu parlamentarnego, zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama