Reklama

Macierewicz: Lista ofiar katastrofy smoleńskiej podczas 60. rocznicy Czerwca '56

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że lista ofiar katastrofy w Smoleńsku będzie odczytana na Apelu Pamięci w 60. rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca. O niełączenie tych dwóch wydarzeń apelował do szefa resortu obrony prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Jak tłumaczył Macierewicz, pytany o tę sprawę przez dziennikarzy w Brukseli, decyzja o tym, że lista ofiar katastrofy z 2010 roku będzie przywoływana podczas apelu, zapadła już w listopadzie ubiegłego roku.

Szef resortu obrony zaznaczył, że nazwiska zmarłych tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem przywołuje się podczas wszystkich uroczystości, w których bierze udział kompania honorowa i jest odczytywany apel pamięci. Zdaniem ministra Macierewicza, głosy o rozłączaniu tych wydarzeń to przejaw "selekcjonowania pamięci o tych, którzy zginęli za ojczyznę".

Uroczystości 60. rocznicy wydarzeń w Poznaniu odbędą się 28 czerwca, z udziałem prezydentów Polski i Węgier. Obchodom ma towarzyszyć wojskowa asysta honorowa.

Reklama

Według informacji "Gazety Wyborczej", Ministerstwo Obrony Narodowej zażądało włączenia do uroczystego apelu odczytania listy ofiar katastrofy w Smoleńsku. W odpowiedzi na to Jacek Jaśkowiak zaapelował, by nie łączyć uroczystości ku pamięci Poznańskiego Czerwca z katastrofą prezydenckiego Tupolewa. Jak tłumaczył, ze względu na pamięć tych wydarzeń, nie może on się na to zgodzić jako prezydent miasta, ponieważ to on jest za te uroczystości odpowiedzialny.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy