Reklama

​Leszek Miller: O wybuchu należałoby powiadomić NATO

"Jeżeli okaże się, że prezydent i inni pasażerowie Tu-154M zostali zabici w przestrzeni powietrznej Rosji, a polski rząd nie podejmie żadnych działań na arenie międzynarodowej, to Polska się ośmieszy" - powiedział w TVN24 były premier Leszek Miller.

Przypomnijmy, że w poniedziałek działająca przy MON podkomisja kierowana przez dr. Wacława Berczyńskiego, która ponownie bada przyczyny katastrofy prezydenckiego tupolewa, przedstawiła prezentację, z której wynikało m.in., że Tu-154M w został 10 kwietnia 2010 roku rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą. W kadłubie samolotu mogło - zdaniem podkomisji - dojść do wybuchu ładunku termobarycznego.

"Szefowa naszego rządu powinna oficjalnie poinformować Kwaterę Główną NATO, a także szefów państw NATO, że w przestrzeni powietrznej Rosji na pokładzie polskiego samolotu z prezydentem zdarzył się wybuch, który pociągnął za sobą śmierć wszystkich pasażerów tego samolotu" - stwierdził w TVN24 Leszek Miller.

Reklama

"Jeżeli okaże się, że polski prezydent i towarzyszące mu osoby zostały zabite w przestrzeni powietrznej Rosji i dalej nie pojawią się żadne konsekwencje, to Polska się ośmieszy, albo udowodni, że jest całkowicie osamotniona" - dodał były premier.

Tezy podkomisji Antoniego Macierewicza podważa m.in. Maciej Lasek, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i członek komisji Jerzego Millera.

"Rejestrator nie zarejestrował odgłosu wybuchu, natomiast zarejestrował krzyki załogi i krzyki pasażerów do momentu zderzenia samolotu z ziemią" - powiedział Lasek w radiu Tok FM. Dodał też, że w kabinie nie odnotowano skoku ciśnienia, który wywołałaby bomba termobaryczna.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Leszek Miller

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy