Reklama

Katastrofa smoleńska: Macierewicz podważa ustalenia prokuratury

Ustalenia prokuratury ws. przyczyn katastrofy w Smoleńsku nie mają nic wspólnego z ustalonymi dotychczas faktami; jej działania mają podłoże polityczne - powiedział szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS).

- Dawno już - myślę, że od raportu pani Anodiny (szefowa Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego) - nie mieliśmy do czynienia z materiałem tak dalece nieodzwierciedlającym rzeczywistości - powiedział na konferencji prasowej Macierewicz, komentując wnioski przedstawione przez prokuraturę wojskową w piątek.

Dodał, że ustalenia prokuratury "cofają nas do, można by powiedzieć, wczesnej Anodiny", a cała analiza przebiegu wydarzeń nie ma nic wspólnego z ustalonymi dotychczas faktami.

- To jest niezrozumiała próba sfałszowania przebiegu wydarzeń - ocenił. Podkreślał, że według ostatniego raportu parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, do zniszczenia Tu-154M doszło na skutek eksplozji w powietrzu. Raport ma zostać zaprezentowany 10 kwietnia.

Reklama

Według Macierewicza zastępca szefa WPO płk Ryszard Filipowicz powiedział podczas konferencji, że "nieodesłanie na lotnisko zapasowe Tu-154, nie miało wpływu na przebieg wydarzeń". Zdaniem posła PiS oznacza to, że "prokuratura jest przekonana, że samolot by został zniszczony także wtedy, gdyby został odesłany na lotnisko zapasowe".

Płk Filipowicz poinformował, że nieodesłanie odpowiednio wcześniej Tu-154 na lotnisko zapasowe nie jest objęte zarzutami dla rosyjskich kontrolerów.

Macierewicz podważa ustalenia prokuratury

Macierewicz mówił, że ze wszystkich dostępnych mu analiz wynika, że gen. Andrzeja Błasika nie było w kokpicie. Jak poinformowała prokuratura wojskowa, biegli uznali, że nie była zachowana tzw. sterylność kokpitu i że niewykluczona jest obecność w kabinie gen. Andrzeja Błasika w ostatniej fazie lotu.

Macierewicz odniósł się także do ustaleń biegłych, że jedną z przyczyn katastrofy były m.in. nieprawidłowości w związku z wyznaczeniem do lotu "osób bez ważnych uprawnień lub wręcz bez uprawnień, do wykonywania lotów na tym typie samolotu". Macierewicz powiedział, że dowódca załogi samolotu Tu 154M mjr Arkadiusz Protasiuk 10 kwietnia 2010 r. miał ważne uprawnienia. - Interpretacja, jakiej dokonano dzisiaj za raportem Millera, jest interpretacją świadomie niekorzystną dla mjr. Protasiuka - ocenił.

Macierewicz mówił, że komenda o odejściu na drugi krąg została podana na wysokości 100 m. Natomiast - według Macierewicza - sprawa odejścia na drugi krąg została przez prokuraturę podawana inaczej. - Dlaczego państwo jesteście dziś przekonywani, że miało to miejsce na wysokości 75 metrów, trudno mi zrozumieć - powiedział Macierewicz.

Zdjęcia dowodem eksplozji

Szef zespołu zaprezentował także zdjęcia obrazujące rozrzut szczątków samolotu - jak mówił - "spalonych, zniszczonych, nadpalonych" fragmentów samolotu. Ocenił, że rozrzut szczątków, świadczy o tym, że "samolot zaczął się rozpadać przed (zderzeniem) z brzozą". Macierewicz uważa, że doszło "do eksplozji rozrzucającej szczątki samolotu" na odległość co najmniej 120 metrów. Zaprezentował także zdjęcia m.in. dźwigara przedniego samolotu "wyrwanego wybuchem z lewego skrzydła" oraz wnętrze salonki prezydenckiej, która - jak mówił - została "zwęglona". - Słyszeliście państwo dzisiaj: nie było żadnych opaleń, nie było żadnych zwęgleń, nie było żadnych eksplozji.

- Jeżeli tak jest, jak chciała prokuratura, jeżeli samolot upadł na skutek oczywistego błędu pilota, to gdzie jest krater na tym podmokłym terenie? (...) A więc 80 ton uderzyło w podmokły teren. Gdzie jest ten wielki rów? Gdzie jest ta dziura? Otóż jej nie ma. Tak jak nie ma do dzisiaj wiarygodnej ekspertyzy prokuratury. To, co państwo otrzymaliście, to co przedstawiono, to polityczna propaganda na użytek chwili bieżącej - ocenił Macierewicz.

- Materiał dowodowy, który zaprezentowałem, bezspornie wskazuje, że samolot został zniszczony w powietrzu przez eksplozję. Moim zdaniem to była zbrodnia - mówił Macierewicz. Na pytanie, "czy to był zamach", odpowiedział, że wstrzyma się z ostateczną opinią. - Myślę, że 10 kwietnia będę mógł przedstawić moje stanowisko w tej materii - dodał.

W jego opinii naganne jest, że rodziny ofiar katastrofy dowiadują się o nowych ustaleniach z konferencji prasowej. - Nie znam takiej sytuacji na świecie, w której rodziny ofiar dowiadują się o nowych ustaleniach i nowych ekspertyzach z konferencji prasowej prokuratury. To jest rzecz nie tylko niespotykana, nie tylko okrutna, ale też świadcząca o politycznej manipulacji i politycznym podłożu działań prokuratury - powiedział Macierewicz.

Konferencja prokuratury

W piątek prokuratura wojskowa poinformowała, że jako bezpośrednią przyczynę katastrofy biegli wskazali m.in. niewłaściwe działanie załogi polegające na zniżaniu samolotu poniżej warunków minimalnych do lądowania i niewydanie komendy odejścia. Wnioski biegłych dostarczyły podstaw do wydania postanowień o postawieniu zarzutów popełnienia przestępstwa wobec dwóch rosyjskich kontrolerów, członków grupy kierowania lotami - poinformowała prokuratura.

WPO wszczęła śledztwo w dniu tragedii 10 kwietnia 2010 r. Jest ono prowadzone w sprawie "nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, w wyniku której śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie samolotu Tu-154 Sił Powietrznych RP, numer boczny 101, w tym prezydent RP Lech Kaczyński oraz członkowie załogi".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy