Reklama

Giertych: Zgłaszamy roszczenia cywilne do Rosji

W imieniu najbliższych ofiar katastrofy smoleńskiej w ciągu kilku tygodni zgłosimy roszczenia cywilne do państwa rosyjskiego - powiedział były wicepremier, adwokat Roman Giertych.

To efekt decyzji Naczelnej Prokuratury Wojskowej, która poinformowała dziś, że chce postawić zarzuty dwóm Rosjanom z obsługi lotniska w Smoleńsku.

Giertych przekonuje, że istnieją podstawy także z tytułu roszczeń cywilnych wobec Rosji. Oczekuje on, że Rosja wypłaci odszkodowania rodzinom ofiar, podobne do wypłaconych przez Polskę. Było to 250 tysięcy złotych dla każdej z osób z rodzin najbliższych ofiar.

Roman Giertych podkreślił, że stawiane zarzuty będą dotyczyły nieumyślnych działań kontrolerów. - To była katastrofa, ale nawet za nieumyślne błędy swoich funkcjonariuszy państwo bierze odpowiedzialność - mówił mecenas.

Zarzuty dla Rosjan

Prokuratura Wojskowa chce postawić zarzuty dwóm Rosjanom z obsługi lotniska w Smoleńsku. Podstawą są opinie biegłych.

Reklama

Pierwszemu z Rosjan zarzuca się sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa w ruchu powietrznym. Drugiego oskarża się o nieumyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu powietrznym.

Uruchomiono międzynarodową procedurę zmierzającą do przestawienia Rosjanom zarzutów i przesłuchania ich w charakterze podejrzanych. Prokuratora zastrzegła, że do tego czasu nie będzie informowała o szczegółowych uchybieniach i posiadanych dowodach.


Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama