Reklama

"Dagens Nyheter": Smoleńsk to niezagojona rana

Katastrofa smoleńska to rana na polskim społeczeństwie, która po pięciu latach wciąż się nie zagoiła - pisze w związku z rocznicą największy szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".

Korespondent gazety informuje o oficjalnych uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy Tu-154, a także o demonstracji sympatyków Prawa i Sprawiedliwości przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Gazeta przytacza wyniki badań, z których wynika, że 22 proc. Polaków wierzy w zamach ze strony Rosji, którego celem miał być prezydent Lech Kaczyński. Według zwolenników tej tezy był to jedyny polityk potrafiący sprzeciwić się potężnemu sąsiadowi na Wschodzie - wyjaśnia dziennikarz.

"Dagens Nyheter" przypomina, że w 2010 roku doszło do ocieplenia stosunków polsko-rosyjskich. Ówcześni premierzy Rosji Władimir Putin oraz Polski Donald Tusk wzięli udział w uroczystościach w Katyniu na kilka dni przed planowaną wizytą prezydenta Kaczyńskiego. Katastrofa Tu-154 pod Smoleńskiem, a następnie kryzys na Ukrainie sprawiły, że ostatecznie nie doszło do odwilży w relacjach Polski z Rosją - zauważa szwedzki dziennik.

Reklama

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy