Reklama

Andrzej Lewandowski nowym szefem PKBWL. Lasek odwołany

Maciej Lasek został odwołany z funkcji szefa Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Na tym stanowisku zastąpi go Andrzej Lewandowski.

Maciej Lasek został odwołany z funkcji szefa Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Na tym stanowisku zastąpi go Andrzej Lewandowski.


Jak podkreślił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, "Lewandowski jest doświadczonym specjalistą w dziedzinie lotnictwa". "Jestem przekonany, że z pełnym zaangażowaniem będzie wypełniał powierzone mu obowiązki" - dodał.

Zaznaczył, że powołanie go na to stanowisko jest "wynikiem troski o wynikiem troski o jej wysoki poziom merytoryczny, bezstronność i niezaangażowanie polityczne".

Kim jest Andrzej Lewandowski?

Andrzej Lewandowski jest pilotem, pułkownikiem Wojska Polskiego. Przez ponad 30 lat służył w jednostkach lotniczych sił zbrojnych. Jest ekspertem w dziedzinie zdarzeń lotniczych.

Reklama

Nowy szef PKBWL posiada wieloletnie doświadczenie na stanowiskach przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego oraz członka Komisji Badania Wypadków Lotniczych w kraju i za granicą. Był m.in. przewodniczącym Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w Iraku. W latach 2004-2008 pracował w Inspektoracie MON ds. bezpieczeństwa lotów. Następnie służył m.in. jako oficer w strukturach NATO w Norwegii i Holandii.

Jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, Akademii Obrony Narodowej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Ukończył liczne kursy NATO oraz szkolenia z zakresu lotnictwa cywilnego. W czasie służby wielokrotnie nagradzany i odznaczany za zasługi dla obronności kraju, m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Iraku, Gwiazdą Afganistanu.

Lasek odwołany

Lasek od maja 2010 do lipca 2011 wchodził w skład Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego utworzonej do zbadania katastrofy Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010. Pełnił w jej ramach funkcję zastępcy przewodniczącego podkomisji lotniczej

W lutym 2012 został powołany na przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Zastąpił na tym stanowisku Edmunda Klicha.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Lasek: Eksperci zbadali wrak w kwietniu. Notatka dotyczy sierpnia

Cztery śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy