Reklama

Andrzej Duda na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w niedzielę rano w modlitwie przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Razem z nim hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddała Marta Kaczyńska wraz z córkami.

"To piąty rok, kiedy jestem tutaj razem z córką pary prezydenckiej, panią Martą Kaczyńską, o 8 rano na mszy. Potem modlimy się za tych, którzy zginęli" - mówił prezydent Duda.

Prezydent Duda zaznaczył, że wizyty przy grobie pary prezydenckiej zawsze łączą się dla niego z wielkimi emocjami.

"Wspomnienie pana prezydenta i jego małżonki, wspomnienie moich przyjaciół i innych ludzi, których znałem, którzy wtedy zginęli - przecież to był dla nas wszystkich szok. Więc oczywiście, że emocje cały czas są" - mówił Andrzej Duda.

Z Krakowa prezydent Duda uda się do Warszawy, gdzie o godz. 13.10. złoży wieniec przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. O godz. 14.25 prezydent w Świątyni Opatrzności Bożej złoży kwiaty m.in. na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Reklama

Katastrofa pod Smoleńskiem

Lech i Maria Kaczyńscy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w drodze do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęły, obok pary prezydenckiej, 94 inne osoby - m.in. wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Uroczystości pogrzebowe prezydenckiej pary odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Spoczęli oni w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

Ciała śpią, dusze czuwają

W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, znajduje się także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na tablicy widnieją: łacińska sentencja "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają), napis: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." oraz nazwiska ofiar katastrofy.

PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama