10. rocznica katastrofy smoleńskiej. MSZ Rosji: Polska zwróciła się z prośbą

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oznajmiła, że Polska zwróciła się z prośbą o wsparcie organizacji wizyty swej delegacji w Smoleńsku i Katyniu oraz że Rosja, w kontakcie ze stroną polską, pracuje nad tą kwestią, uwzględniając sytuację związaną z koronawirusem.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oznajmiła, że Polska zwróciła się z prośbą o wsparcie organizacji wizyty swej delegacji w Smoleńsku i Katyniu oraz że Rosja, w kontakcie ze stroną polską, pracuje nad tą kwestią, uwzględniając sytuację związaną z koronawirusem.

"Strona polska zwróciła się z oficjalną prośbą o okazanie pomocy w organizacji wizyty delegacji na czele z premierem Mateuszem Morawieckim do Smoleńska i Katynia 10 kwietnia, w związku z 10. rocznicą katastrofy samolotu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i 80. rocznicy wydarzeń w Katyniu" - powiedziała Zacharowa w czwartek, 2 kwietnia, na briefingu w MSZ Rosji. "Studiujemy tę kwestię w bezpośrednim kontakcie z partnerami polskimi, uwzględniając rozwój sytuacji na świecie, związanej z rozprzestrzenieniem się koronawirusa" - dodała.

"Chcemy, żeby polska delegacja poleciała do Smoleńska, natomiast nie wiemy, czy będzie to możliwe" - powiedział w czwartek wicepremier Jacek Sasin, pytany o obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Sasin był pytany w RMF FM o to, czy polska delegacja poleci do Smoleńska, a jeśli tak, to w jakim składzie.

Kto poleci do Smoleńska?

Do tej pory mówiono, że do Katynia i Smoleńska na obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieliby lecieć m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych - łącznie blisko 50 osób.

Z kolei pytany o wyjazd do Smoleńska w czwartek w "Onet Rano" szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że "do wyjazdu rządowej delegacji do Katynia i Smoleńska dojdzie tylko wtedy, kiedy będzie pewność, że będzie mogła być zrealizowana w sposób bezpieczny". Jak zaznaczył, państwo musi, mimo pandemii, wykonywać swoje obowiązki.

Natomiast dzień wcześniej, bo w środę, 1 kwietnia, w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller pytany, czy premier Mateusz Morawiecki uda się do Smoleńska w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej odpowiedział, "że w tej chwili czekamy na kwestie potwierdzenia możliwości realizacji wszystkich procedur związanych z potencjalną wizytą w Smoleńsku, również na odpowiedź strony rosyjskiej".

Zginęło 96 osób

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

PAP

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy