Reklama

Kryzys w górnictwie

Duda: To likwidacja polskiego górnictwa

Europoseł PiS i kandydat tej partii na prezydenta Andrzej Duda zaapelował w Szczecinie do prezydenta RP o zawetowanie ustawy dotyczącej restrukturyzacji górnictwa. Zdaniem Dudy, projekt tej ustawy to "likwidacja" polskiego górnictwa.

- Na Śląsku jest realizowany kolejny plan tzw. restrukturyzacji. To słowo restrukturyzacja jest kłamstwem, dlatego że w rzeczywistości jest to likwidacja - mówił dziennikarzom Duda przed bramą zlikwidowanej stoczni szczecińskiej.

- Przez posłów PO został złożony projekt ustawy zmieniający ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015. Jeżeli przyjrzeć się przepisom tego projektu można powiedzieć krótko, to jest ustawa o likwidacji polskiego górnictwa kamiennego, które rozpoczyna się od czterech kopalń. To tragedia dla Śląska, to tragedia także dla Małopolski - powiedział.

Reklama

Duda apelował, aby prezydent Komorowski zawetował tę ustawę, jeśli zostanie uchwalona. - Aby nie tylko ją zawetował, kiedy zostanie uchwalona przez większość sejmową, bo z całą pewnością tą szybką ścieżką, jaką daje projekt poselski, ona zostanie błyskawicznie uchwalona - mówił Duda. - Ale żeby z góry zapowiedział, bo tylko taka zapowiedź może spowodować zawahanie ze strony rządu i posłów, że prezydent tej ustawy nie podpisze, że będzie weto, że skieruje ją ponownie do Sejmu, a tam nie znajdzie się większość, która będzie mogła ją powtórnie uchwalić - dodał.

Zdaniem Dudy ustawa, którą nazwał "szkodliwą dla polskich interesów strategicznych", nie powinna się znaleźć w polskim systemie prawnym. Duda zapowiedział, że skieruje w tej sprawie list do Komorowskiego. 

Kraj potrzebuje odbudowy przemysłu - mówił Duda. - To jest dziś wielki cel dziejowy, bo chodzi o przyszłość następnych pokoleń w Polsce. Chodzi o to, żeby młodzi ludzie z zagranicy wrócili do Polski, a ci, którzy jeszcze nie wyjechali, żeby tutaj znaleźli pracę - dodał.

- Restrukturyzacja w ustach polityków PO oznacza likwidację - mówił z kolei poseł PiS Joachim Brudziński. Zwracając się do górników Brudziński mówił, żeby ci nie dali się "oszukać" zapowiedziami restrukturyzacji. Tak, jak zrobili to stoczniowcy w Szczecinie wierząc b. premierowi Donaldowi Tuskowi, który zapewniał ich wcześniej o restrukturyzacji przemysłu stoczniowego w mieście. Dziś stoczniowcy są bez pracy - dodał Brudziński.

Górnicy na Śląsku kontynuują protest przeciwko likwidacji kopalń. W niedzielę zaplanowano rozmowy delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych związków zawodowych na temat planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Związkowcy nie zgadzają się na likwidację czterech kopalń, co zapowiedział w środę rząd.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda | górnicy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy