Reklama

Kryzys w Grecji

Grecja ma przedstawić nowe propozycje do niedzieli

- Grecja ma do niedzieli przedstawić nowe propozycje w sprawie nowego programu pomocowego dla tego kraju - poinformował premier Włoch Matteo Renzi po szczycie strefy euro w Brukseli. - Ostateczny termin dla Grecji mija w tym tygodniu, nie możemy wykluczyć czarnego scenariusza - dodał Donald Tusk. Szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi zapewnił, iż EBC zrobi, co niezbędne, żeby zapewnić płynność greckim bankom do czasu niedzielnego szczytu UE.

- Na niedzielę planowany jest następny szczyt, ale całej UE - powiedział Renzi. - Mam nadzieję, że to będzie ostatnie spotkanie w sprawie Grecji i happy end. Myślę, że możemy osiągnąć porozumienie - dodał.

Wtorkowy szczyt przywódców strefy euro poświęcony był konsekwencjom niedzielnego referendum w Grecji, w którym odrzucono warunki porozumienia w sprawie pomocy dla tego kraju, zaproponowany przez pożyczkodawców.

Trzeci program pomocy

- Strefa euro czeka na bardzo szczegółowy wniosek Grecji w sprawie trzeciego programu pomocy dla tego kraju, który będzie zakrojony na dłuższy czas - poinformowała niemiecka kanclerz Angela Merkel po szczycie strefy euro w Brukseli.

Reklama

- Potrzebna jest perspektywa na dłuższy czas - powiedziała Merkel.  - Premier Grecji obiecał, że przedstawi taki szczegółowy program - dodała.

Według Merkel już w czwartek propozycje Grecji ocenić mają ministrowie finansów strefy euro, zaś w niedzielę przywódcy całej UE.

- Ocenimy, czy propozycja Grecji może być podstawą do negocjacji - powiedziała niemiecka kanclerz.   

Wyjaśniła, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaproponował, by niedzielny szczyt odbył się w gronie całej UE, a nie tylko 19 państw strefy euro. Jak powiedziała, Tusk miał zostać poproszony przez wiele państw spoza eurolandu, by z nimi także rozmawiać o sytuacji Grecji.

- Akceptuję to, bo wszyscy jesteśmy powiązani ze sobą - powiedziała.

- Ostateczny termin dla Grecji mija w tym tygodniu, nie możemy wykluczyć czarnego scenariusza - powiedział we wtorek szef Rady Europejskiej Donald Tusk po nadzwyczajnym spotkaniu szefów państw i rządów strefy euro.

"Zdecydowaliśmy, że potrzebujemy dwóch formatów w czasie niedzielnego szczytu: całej UE - 28 państw, ale także godziny dla krajów strefy euro. Sytuacja jest naprawdę krytyczna, niestety nie możemy wykluczyć czarnego scenariusza - to znaczy braku porozumienia do niedzieli. To oznacza, że musimy omówić konsekwencje dla całej UE, a nie tylko strefy euro" - oświadczył Tusk.

- Komisja Europejska jest przygotowana na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro - poinformował z kolei szef KE Jean-Claude Juncker. "KE jest przygotowana na wszystko. Mamy szczegółowy scenariusz Grexitu" - powiedział.

Na konferencji prasowej po szczycie strefy euro w Brukseli Juncker podkreślił, że jest zdecydowanym przeciwnikiem wystąpienia Grecji z eurolandu. "Ale nie będę mógł temu zapobiec, jeśli grecki rząd nie zrobi tego, czego się od niego oczekuje i nie będzie szanować godności greckiego społeczeństwa" - dodał Juncker.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy