Reklama

Kryzys w Grecji

"Financial Post": Możemy podziękować Donaldowi Tuskowi

Zagraniczna prasa chwali rolę Donalda Tuska w osiągnięciu kompromisu Unii Europejskiej z Grecją. "Możemy podziękować byłemu polskiemu premierowi za uratowanie strefy euro" - czytamy na stronie "Financial Post".

Jak już informowaliśmy, powołując się na relację "Financial Times", w poniedziałek wczesnym rankiem kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Grecji Aleksis Cipras doszli do wniosku, że porozumienie nie jest możliwe i zamierzali opuścić salę obrad.

Wtedy głos zabrał Donald Tusk: "Przykro mi, ale nie ma takiej możliwości, żebyście wyszli z tego pokoju" - stanowczo oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej. Strony wróciły do rozmów i, również dzięki wsparciu Francji, osiągnęły kompromis, unikając historycznego rozłamu w strefie euro.

Reklama

Wręcz patetycznie o roli byłego polskiego premiera w doprowadzeniu negocjacji do szczęśliwego końca pisze John Shmuel na stronie "Financial Post".

"Możemy podziękować byłemu polskiemu premierowi za uratowanie strefy euro" - to tytuł jego artykułu. Dziennikarz podkreśla, że nie po raz pierwszy Polska "w ostatniej chwili uratowała Europę". Shmuel... przypomina zwycięską bitwę króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem z 1683 roku.

"Czy Tusk zapisze się w historii jako obrońca pokroju Sobieskiego?" - zastanawia się autor artykułu. "Może nie, ale na pewno udało mu się doprowadzić do cudu, ratując szczyt, który zamienił się w totalny bałagan" - konkluduje.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama