Reklama

Zwolnienie z płacenia składek ZUS będzie rozszerzone, ale nie dla wszystkich

Będzie rozszerzenie zwolnienia z płacenia ZUS-u dla polskich firm. Nowe przepisy obejmą nawet firmy zatrudniające 49 osób. Ale będzie to tylko zwolnienie częściowe - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM.

Sejm ma się we wtorek zająć nową specustawą, która nieco zmieni obowiązującą od początku kwietnia "tarczę antykryzysową".

Projekt nowej ustawy zakłada, że więcej firm ma skorzystać ze zwolnienia z płacenia składek ZUS na trzy miesiące.

Obowiązujące od początku kwietnia przepisy przewidują, że mogą skorzystać z tego tylko te firmy, która mają do dziewięciu pracowników. A dokładnie - jak to jest napisane w ustawie - które mają dziewięć osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego. To powoduje, że wiele małych firm - na przykład restauracji i barów zatrudniających ludzi na pół, czy ćwierć etatu, nie podlega tym przepisom.

Reklama

Dlatego Sejm ma dołożyć zapis, że ze zwolnienia będą mogły korzystać także firmy większe - zatrudniające od 10 do 49 osób. Z tym zastrzeżeniem, że będą mogły nie płacić tylko połowy składek do ZUS-u.

Mniejsze firmy mają pełne zwolnienie

Po zmianach firmy zatrudniające od jednego do dziewięciu pracowników mają pełne zwolnienie ze składek na ZUS. Natomiast firmy od 10 do 49 pracowników mają zwolnienie 50-procentowe.

Projekt ustawy szykowany przez ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasza Schreibera nie jest jeszcze jawny. Na razie jedynym śladem po nim, jest informacja w porządku dzisiejszych obrad Sejmu: "Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk nr ) (pkt )".

Krzysztof Berenda

Opracowanie: Arkadiusz Grochot

Więcej na RMF24.pl

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy