Reklama

Znane leki, ale w nowej kombinacji pomogą na SARS-CoV-2

Połączenie leków nafamostatu z pegylowanym interferonem alfa (Pegasys) może tłumić zakażenie wirusem SARS-CoV-2 - wykazały wczesne testy na zwierzętach i kulturach komórkowych. O nowej kombinacji substancji informuje pismo "Viruses".

COVID-19 i wirus SARS-CoV-2 nadal stanowią poważne zagrożenie w dużej części świata. Problemem jest zwłaszcza brak skutecznych, dostępnych i łatwych w dystrybucji leków.

Lek na COVID-29. Połączenie "dostępne i skuteczne"

Obiecujące wyniki dały badania nad nową kombinacją leków - nafamostatem i pegylowanym interferonem alfa (Pegasys, IFN?). Takie połączenie wydaje się być dostępne i skuteczne. W grupie badawczej przeważają naukowcy norwescy, ale współpracują oni z francuską firmą zajmującą się medycyną precyzyjną Oncodesign oraz uniwersytetami w Tartu (Estonia) i w Helsinkach (Finlandia).

- Ta kombinacja skutecznie tłumi infekcję - wskazał prof. Denis Kainov z Wydziału Medycyny Klinicznej i Molekularnej Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim. Co prawda doświadczenia przeprowadzono na hodowlach komórkowych i chomikach, ale połączenie powinno działać również w przypadku ludzi.

Reklama

Nafamostat jest już stosowany jako monoterapia przeciwko COVID-19 i przechodzi szeroko zakrojone testy między innymi w Japonii. Pegasys jest obecnie stosowany głównie w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C.

- Oba leki atakują obecny w naszych komórkach czynnik o nazwie TMPRSS2, który odgrywa kluczową rolę w replikacji wirusa - powiedział prof. Magnar Bjoras.

Nafamostat jest stosunkowo niedrogi. Minusem IFN? jest jego wyższy koszt. Oba leki są skuteczne w stosunkowo niewielkiej dawce, co oprócz korzyści ekonomicznych oznacza mniejsze ryzyko działań niepożądanych. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Pandemia koronawirusa | COVID-19 | lek na Covid-19

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy