Reklama

Zmiany dla ozdrowieńców, nowe zasady dotyczące maseczek i kwarantanny. Rozporządzenie

Ozdrowieńcy będą szczepieni przeciw COVID-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa - przewiduje opublikowana w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw nowelizacja rozporządzenia w sprawie ograniczeń epidemicznych. Rząd wprowadził również zmiany w sprawie obowiązku noszenia maseczek czy kwarantanny.

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Nowa regulacja przewiduje, że ozdrowieńcy będą poddawani szczepieniu przeciw COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

"Przedmiotowa regulacja wynika z przesłanek klinicznych, bowiem w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki" - wyjaśniono w uzasadnieniu rozporządzenia.

Reklama

Dodano jednak przepisy przejściowe, które przewidują, że ozdrowieńcy, którym już wystawiono skierowanie na szczepienie, będą mogli mu się poddać bez konieczności odczekania trzech miesięcy.

Oni nie muszą nosić maseczki

Wprowadzono również dodatkową grupę osób zwolnionych z nakazu zasłaniania nosa i ust - od czwartku maseczki nie będą musiały nosić osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Zostają włączeni do I etapu szczepień

Zmiany dotyczą również kolejności szczepień przeciw COVID-19. Uprawnione do szczepień w ramach etapu I będą osoby, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto jeszcze leczenia, jak również biorcy przeszczepu oczekujący na przeszczepienie.

Zmiany dla woj. pomorskiego

W rozporządzeniu zapisano, że od 13 marca województwo pomorskie będzie zakwalifikowane jako obszar szczególnego narażenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Wynika to z dużej liczby zakażeń wśród mieszkańców tego regionu. 

Obszarem szczególnego narażenia nadal pozostaje również województwo warmińsko-mazurskie.

Bez konieczności kwarantanny

Nowelizacja wprowadza przepis, zgodnie z którym kwarantanny (również po przekroczeniu granicy) nie będą musieli odbywać ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy byli poddani izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem.

Ponadto nowe przepisy przewidują między innymi, że z usług hotelarskich będą mogły korzystać osoby zdające lub organizujące egzamin końcowy na inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program


PAP

Reklama

Reklama

Reklama