Reklama

"Zaszczepmy cały świat". Globalny szczyt na temat zdrowia

"Zaszczepmy cały świat" - apelowano podczas globalnego szczytu na temat zdrowia w ramach G20 w Rzymie. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła następujące wnioski: ​"nie dla nacjonalizmu" w dziedzinie zdrowia, "nie dla zakazów eksportu szczepionek".

Na konferencji prasowej po zakończeniu obrad stacjonarnych i zdalnych przewodnicząca KE podkreśliła, że łańcuchy dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 muszą być otwarte. Zapowiedziała, że w czerwcu UE przedstawi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) propozycję w sprawie patentów na szczepionki.

Przyjętą na zakończenie obrad Deklarację Rzymską von der Leyen nazwała "historycznym" zobowiązaniem. Położono w niej nacisk na potrzebę przyspieszenia działań, by zakończyć pandemię.

W tekście wymieniono zadania na obecny czas walki z pandemią, a także na przyszłość. Konieczne, jak podkreślono, jest działanie w duchu multilateralizmu, solidarności, równości, dobrego zarządzania.

Reklama

"Priorytetowe jest wprowadzenie środków na rzecz zdrowia publicznego razem z powrotem do silnego, zrównoważonego i włączającego wzrostu" - podkreślono w deklaracji, w której nie ma wiążących rozstrzygnięć w dyskutowanej obecnie kwestii patentów na szczepionki przeciwko COVID-19 i propozycji ich zniesienia.

Jest natomiast uznany za kompromisowy zapis o zasadzie dobrowolności, także w kwestii własności intelektualnej oraz przekazywania technologii i know-how.

"Globalne dobro wspólne"

W tekście jest też mowa o zobowiązaniu sygnatariuszy do ułatwień w dziedzinie dzielenia się danymi, rozwoju zdolności produkcyjnych i porozumień w sprawie licencji.

Zaproponowano, by uodpornienie na COVID-19 uznać za "globalne dobro publiczne" poprzez poszerzenie programu Covax, czyli inicjatywy w celu zapewnienia szczepionek krajom najuboższym i najbardziej potrzebującym.

Koncerny farmaceutyczne Pfizer, Moderna i Johnson&Johnson obiecały w trakcie szczytu przeznaczyć dla ubogich państw świata 3,5 miliarda dawek szczepionki do końca 2022 roku, z czego 1,3 mld w roku obecnym.

- Pandemia pokazała, że musimy przekraczać granice, jeśli chcemy stawić czoła wyzwaniom naszych czasów - mówił gospodarz spotkania premier Włoch Mario Draghi.

Na konferencji końcowej wyraził przekonanie, że w kwestii szczepień UE "poradziła sobie lepiej" niż inne części świata.

WHO musi być "bardziej skuteczna"

Zdaniem szefa włoskiego rządu WHO musi stać się "bardziej skuteczna".

- Jak przekonaliśmy się podczas tego kryzysu, mocne międzynarodowe przywództwo ma fundamentalne znaczenie dla zagwarantowania skutecznego systemu wstępnego alarmu i po to, by rządy mogły dzielić się szybko swoimi najlepszymi praktykami, by zapobiegać, ograniczać pandemię i zarządzać - mówił Draghi.

Zaznaczył, że szczepionki są obecnie dostępne dla całego świata.

Premier Włoch opowiedział się także za zniesieniem nieuzasadnionych barier handlowych. 

Ocenił, że zobowiązania powzięte na szczycie są "bardzo mocne i szczere".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ursula von der Leyen | szczepionki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy