Reklama

Zasiłek opiekuńczy przywrócony na wcześniejszych zasadach

Informując o nowych obostrzeniach premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rodzicom najmłodszych uczniów zostaną przyznane zasiłki. - Przywracamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy na wcześniej obowiązujących zasadach - zapowiedziała jednocześnie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach. Mówił m.in. o "rozszerzeniu zasad bezpieczeństwa" i tym, że "nauka w szkołach od pierwszej do trzeciej klasy będzie zdalna. Zapewnił jednak, że rodzicom najmłodszych uczniów zostaną przyznane zasiłki.

Przypomnijmy, w związku z epidemią COVID-19 w marcu rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i w żłobkach były zawieszone. Teraz zasiłek ten, jak poinformowała minister Maląg, zostaje przywrócony na wcześniej obowiązujących zasadach.

Reklama

Obecnie można korzystać z zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zobacz też: Wszystkie nowe obostrzenia zapowiedziane przez premiera

Kiedy i komu przysługuje zasiłek?

W razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę, lub opiekuna dziennego - zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łącznie 60 dni w roku (na wszystkie dzieci). Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w razie choroby dziecka do 14 lat.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły 14 lat, mających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagających opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, zasiłek ten w wymiarze 30 dni przyznawany jest do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Na tych samych zasadach zasiłek ten przysługuje również m.in. wtedy, gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji nie może zapewnić opieki dziecku, np. wskutek choroby.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Jakie nowe obostrzenia?

W środę Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach wprowadzanych w związku z pandemią.

Jednym z nich jest przedłużenie nauki zdalnej dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i dla wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, a także la słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego do końca listopada.

Ponadto decyzją rządu od poniedziałku do końca listopada nauka zdalna rozszerzona zostanie także na klasy I-III. Premier poinformował, że opieka w przedszkolach i w placówkach przedszkolnych zostaje bez zmian.

Przypomnijmy, wczoraj, 3 listopada, zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Na temat zasiłku opiekuńczego dla osób, które ze względu na pandemię muszą zostać w domu, aby opiekować się dzieckiem, czytamy: "Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, o których mowa w tych przepisach, poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych". 

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy