Reklama

Wyjątkowa rocznica już dziś! Co stało się dwa lata temu 4 marca?

Dokładnie dwa lata temu 4 marca potwierdzono w Polsce pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Informację podał na specjalnej konferencji prasowej ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski. Od tego momentu wiele się w Polsce zmieniło.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce wykryto 4 marca 2020 roku.

4 marca 2020 roku

- Przypadek potwierdzono w nocy z wtorku na środę - mówił Szumowski. Jak się okazało, pacjent pochodził z województwa lubuskiego i był hospitalizowany w Zielonej Górze. Zakażenie koronawirusem stwierdzono u niego po przyjeździe z Niemiec.

- Pacjent czuje się dobrze. Rodzina i osoby, które miały z nim kontakt są objęte kwarantanną domową - przekazał minister.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Potwierdzenie pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce wywołało wielkie poruszenie. Media próbowały dowiedzieć się, jak najwięcej na temat stanu zdrowia pacjenta.

Reklama

- Przebieg zachorowania pacjenta zarażonego koronawirusem jest łagodny. Trafił do szpitala z wysoką gorączką i kaszlem, ale dziś nie gorączkuje. Pokasłuje, ale czuje się bardzo dobrze - odpowiadał na pytania dziennikarzy kierownik klinicznego oddziału zakaźnego w szpitali w Zielonej Górze Jacek Smykał.

Pierwszy przypadek koronawirusa. Pacjent był wcześniej w Niemczech

Wiele zainteresowania wzbudzały także informacje na temat tego, gdzie pacjent zakaził się COVID-19. Jak ustaliły wówczas media, mężczyzna trafił do szpitala z Cybinki. W Niemczech przebywał na karnawale w Nadrenii Północnej Westfalii. Do kraju wrócił autokarem rejsowym.

Pierwszy pacjent z koronawirusem wywoływał takie poruszenie, że do sprawy odniósł się także premier Mateusz Morawiecki. - Jestem przekonany, że mamy najlepsze wdrożone procedury, które mają z jednej strony zapobiegać, wdrażać mechanizmy kwarantanny tak, jak to modelowo, książkowo zostało zastosowano dzisiaj nad ranem wobec pierwszego pacjenta, który został zidentyfikowany - mówił szef rządu podkreślając jednocześnie potrzebę współpracy na forum Unii Europejskiej w celu zmniejszenia zagrożenia nowym patogenem.

Dwa lata pandemii w Polsce

Od czasu wykrycia w Polsce pierwszego pacjenta z koronawirusem minęły dwa lata. W tym czasie zmieniło się praktycznie wszystko. Dowiedzieliśmy się znacznie więcej na temat koronawirusa i jego kolejnych mutacji. Z powodu obostrzeń covidowych upadały firmy, zamykane były szkoły, przeszliśmy na pracę zdalną, zakazane były loty międzynarodowe. Nadal cierpimy z powodu izolacji społecznej i stresu wywołanego pandemią. Borykamy się z rosnącymi cenami energii, żywności i nieruchomości. Wojna na Ukrainie sprawiła wprawdzie, że o pandemii zapomnieliśmy. Ale ona nadal jest.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy