Reklama

Wyciekły dane osób będących w kwarantannie. Wszczęto dochodzenie

Wszczęto dochodzenie w sprawie upublicznienia w internecie danych osób z powiatu gnieźnieńskiego będących w kwarantannie - poinformował w niedzielę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak.

O wycieku danych poinformowały w niedzielę lokalne media. Jak podał serwis gniezno.naszemiast.pl, kilkustronicowa lista zawierająca ponad 300 adresów z terenu miasta, a także z gmin powiatu gnieźnieńskiego "krąży" w internecie od soboty.

Jak powiedział w niedzielę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak, w związku z upublicznieniem listy, "wszczęte zostało już postępowanie w sprawie ochrony danych osobowych".

"Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi postępowanie w tej sprawie i wykonuje czynności zmierzające do ustalenia osoby, lub osób, które te dane umieściły w internecie" - podkreślił.

Reklama

Dodał, że postępowanie prowadzone jest w związku z przepisami karnymi ustawy o ochronie danych osobowych. Prokuratura nie ujawnia obecnie szczegółów postępowania.

W sieci krąży lista

Dyrektor gnieźnieńskiego sanepidu Anna Stejakowska, cytowana w niedzielę przez serwis gniezno.naszemiast.pl, podkreśliła, że w sobotę otrzymała informację telefoniczną od mieszkanki powiatu, która poinformowała, że w internecie "krąży lista z adresami osób będących na kwarantannie". Dodała, że po analizie danych okazało się, że lista jest zgodna ze stanem faktycznym.

Serwis gniezno.naszemiast.pl podał z kolei, że po opublikowaniu listy z redakcją skontaktowała się jedna z osób objętych kwarantanną. "Nie ukrywa, iż ta sytuacja niepokoi ją tym bardziej, że w mediach ogólnopolskich pojawiają się informacje o różnych negatywnych zachowaniach społeczeństwa względem nie tylko osób zakażonych i przebywających w domach, ale także właśnie objętych kwarantanną czy nawet personelu medycznego, pracującego z chorymi w szpitalach" - podano.

Podkreślono również, że "spis ten jest jak najbardziej aktualny, sporządzony w ciągu ostatniego tygodnia. Trudnym jest jednak ustalenie źródła wycieku z uwagi na ograniczoną pulę danych prezentowaną na listach. Według naszych nieoficjalnych informacji, spis ten musiał 'opuścić' jedną z instytucji działających na terenie Gniezna".

Rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak powiedział w niedzielę, że "na opublikowanej liście nie ma nazwisk, natomiast znajdują się adresy wielu osób". "Zajmujemy się ustaleniem skąd, jaką drogą i jak w ogóle doszło do skopiowania i przekazania tych danych osobom nieuprawnionym" - dodał Borowiak.

Koronawirus w Wielkopolsce

W Wielkopolsce, według ostatnich danych, odnotowano do tej pory 978 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 50 osób zmarło, a 63 osoby wyzdrowiały.

W skali całego województwa objętych nadzorem epidemiologicznym jest aktualnie 1 755 osób, zaś poddanych izolacji lub kwarantannie jest 13 708 osób. Hospitalizowanych jest ogółem 170 osób.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy