Reklama

Wszystkich Świętych. Apel ministra zdrowia w związku z tłokiem na cmentarzach

- Pamiętajmy, jak szybko rozprzestrzenia się wirus w mutacji Delta. Zagrożenie w dużych skupiskach ludzi jest większe - przypomina minister zdrowia Adam Niedzielski. Apeluje: W związku ze świętem zmarłych apeluje: zakładajmy maseczki na cmentarzach, gdy jest tłoczno, bo choć nie ma takiego obowiązku, to jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na otwartej przestrzeni, m.in. na terenie cmentarzy, nie ma konieczności zakrywania nosa i ust. Maseczki - chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone - nosić trzeba w przestrzeniach zamkniętych m.in. w kościołach.

Minister zdrowia w związku z dniem Wszystkich Świętych apelował publicznie kilka dni temu, by w dużych skupiskach ludzi, w czasie odwiedzania grobów bliskich, zakładać maseczki. Teraz ten apel ponowił.  - Pamiętajmy, że mamy epidemię. Pamiętajmy, jak szybko rozprzestrzenia się wirus w mutacji Delta. Zagrożenie zakażeniem w dużych skupiskach ludzi jest większe" - wskazał.

Reklama

Jak dodał, "nie ma nakazu noszenia maseczki zasłaniającej nos i usta na dworze, ale jest zdrowy rozsądek oraz troska o siebie i innych".

Zobacz także: Nowe rozporządzenie w kwestii obostrzeń. Pojawiły się zmiany

Minister zdrowia: Nie pozwólmy, by epidemia przyspieszyła bardziej

"Nie pozwólmy, by epidemia przyspieszyła jeszcze bardziej. Tam, gdzie kontakt z innymi ludźmi jest bardzo bliski, zakładajmy maseczkę. Chrońmy zdrowie, bo nie mamy nic cenniejszego w życiu" - zaznaczył.

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten sąsiaduje w kalendarzu liturgicznym z Dniem Zadusznym (2 listopada), stanowiącym wspomnienie wszystkich zmarłych. Dzień Wspomnienia Świętych Pańskich i Pamiątka Umarłych to dwa święta, które 1 listopada obchodzą luteranie.

Czytaj także: Wszystkich Świętych w strefie stanu wyjątkowego. Jest decyzja SG

PAP

Reklama

Reklama

Reklama